Svi smo čuli, vidjeli ili čitali o tajanstvenim pojavama u oceanima, ali priča o tome da ocean svijetli nešto je sasvim novo. Zamislite da plovite morem i odjednom shvatite da more oko vas svijetli.
I ne govorimo o nekakvom običnom odsjaju, nego o jezivoj, stalnoj, mliječnoj svjetlosti koja se proteže kilometrima unedogled. Zvuči kao nešto iz znanstveno-fantastičnog stripa? Nije. Ovo je stvarna pojava i znanstveno dokazana činjenica.
Znanstvenici potvrđuju da ova pojava postoji, ali i dalje ne znaju točno zašto se događa. Iako ih sve više proučavaju, mliječna mora i dalje su velika misterija.
Zanimljivo, čini se da su pomorci i zapovjednici brodova prije 21. stoljeća znali više o ovim pojavama nego današnji znanstvenici.
No zahvaljujući tehnologiji, možda smo konačno na putu da ih bolje razumijemo. Posebno zahvaljujući dvojici znanstvenika sa Sveučilišta Colorado State.
Ova čudesna pojava prvi je put zabilježena još u 1600-ima, no tada je mnogi nisu shvaćali ozbiljno, smatrala se samo još jednom pomorskom legendom ili mitom.
Danas, zahvaljujući satelitskoj tehnologiji, znamo da golema morska područja zaista mogu svijetliti danima, čak i tjednima.
Toliko jako da su vidljiva i iz svemira. Od 1915. do danas zabilježeno je najmanje 235 takvih slučajeva, većinom u Indijskom oceanu.
CNN prenosi zapis J. Brunskilla, časnika s broda SS Ixion koji je 1967. plovio Arapskim morem:
"More je u svim smjerovima, od horizonta do horizonta, svijetlilo fosforescentnom svjetlošću... Mjesec je upravo zašao, a cijelo je more bilo nekoliko nijansi svjetlije od neba."
Znanstvenici vjeruju da je riječ o bioluminiscentnim bakterijama – ali ne bilo kakvima. Pretpostavlja se da je riječ o posebnoj vrsti morskih bakterija koje isijavaju svjetlost iz dubina oceana.
Da bi svjetlost bila toliko jaka i postojana, moraju ih biti milijuni, možda čak i trilijuni, udruženi u ovom moćnom svjetlosnom showu.
I dalje nije potvrđeno što točno uzrokuje ovu neobičnu svjetlost, no istraživači vjeruju da je najvjerojatniji uzrok golema koncentracija bakterija poznatih kao Vibrio harveyi.
Ta se teorija temelji na slučajnom susretu istraživačkog broda s mliječnim morem 1985., kada je uzorak vode laboratorijski analiziran.
Profesor Steven Miller sa Sveučilišta Colorado State, jedan od autora studije, kaže:
" Još uvijek vrlo malo znamo o uvjetima pod kojima nastaju i kako uspiju obasjati cijeli ocean."
Ova pojava nije slučajna. Dr. Lee Hudson objašnjava da mliječna mora nastaju samo kad se poklope posebni okolišni uvjeti, tada bakterije dolaze do površine, brzo se razmnožavaju i komuniciraju kroz proces poznat kao "quorum sensing".
To je tehnika koju neki mikroorganizmi koriste kako bi uskladili svoje ponašanje kada dosegnu određenu brojnost. Hudson i njegov tim sada pokušavaju predvidjeti kada bi se sljedeće mliječno more moglo pojaviti, piše Ecoportal.