bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Nestašica mlijeka?

Hrvatske mljekare čekaju mlijeko iz BiH

06.07.2013. u 12:37
text

Nije prošlo ni sedam dana od kada je Hrvatska i službeno postala članica EU, a već se začuo ozbiljan vapaj hrvatskog mljekarstva zbog stopiranog uvoza sirovinskog mlijeka iz BiH.

Iako je Europska komisija Hrvatskoj odobrila kvotu za proizvodnju 750 milijuna litara mlijeka, prema trenutnim procjenama iz ove susjedne zemlje, zbog velikog manjka sirovinske baze, proizvodnja na godišnjem nivou će pasti ispod 500 milijuna litara.

Ulaskom Hrvatske u EU, 20.000 proizvođača mlijeka u BiH i nekoliko hrvatskih prerađivača, sa druge strane, našli su se u bezizlaznoj situaciji, jer mlijeko iz BiH još nije dobilo odobrenje inspekcije Ureda za hranu i veterinarstvo Europske komisije iz Dublina, kojim bi bio omogućen njegov izvoz u EU.

Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja mljekara RS, rekao je da još nije poznato kada će predstavnici FIO doći u BiH.

"Predali smo im svu nužnu dokumentaciju. Sada očekujemo njihov odgovor i nadamo se da će nam što prije stići, jer zbog nemogućnost izvoza mlijeka u Hrvatsku obje strane trpe milijunske štete", kaže Usorac.

On je istakao da vlasti BiH moraju izvršiti pritisak i ubrzati dolazak FIO u BiH.

"Naravno, sada se postavlja pitanje koliko su vlasti BiH spremne da u Bruxellesu ubrzaju dolazak inspekcije i da pokažu koliko im je stalo do rješavanja životnog problema za ogroman broj domaćih proizvođača mlijeka. Oni moraju da shvate da to nikako nije administrativno, već životno pitanje", rekao je Usorac.

On je upozorio da će, ukoliko situacija s izvozom u Hrvatsku ne bude riješena, proizvođači mlijeka u BiH u kratkom roku pretrpjeti višemilijunske štete. Usorac je istakao da je veliki broj domaćih farmera iz RS spreman i da ispunjava uvjete proizvodnje za europsko tržište.

BiH je do 1. srpnja bila najveći izvoznik mlijeka u Hrvatsku. U BiH se na godišnjem nivou tržišno plasiralo, odnosno otkupljivalo, 200 milijuna litara mlijeka, a četvrtina ovog iznosa bila je usmjerana ka hrvatskim prerađivačima.

"Mi sada mlijeko koje smo plasirali u Hrvatsku izvozimo u Makedoniju, Crnu Goru i Albaniju. Ipak, tržišno posmatrano, nije prirodno da izvozimo u udaljenije države, jer to stvara veće troškove transporta, a samim tim i manju isplativost našeg rada", rekao je Usorac.

Hrvatska je samo u prvih pet mjeseci ove godine izgubila jednomjesečnu proizvodnju mlijeka, a procjenjuje se da će, zbog zabrane uvoza mlijeka sa bh. tržišta, Hrvatska veoma lako doći u situaciju da će imati manjka mlijeka na policama.

Mjesečna proizvodnja mlijeka u Hrvatskoj iznosi 43 miliona litara mjesečno. Naime, od aprila prošle godine do istog mjeseca ove godine broj hrvatskih farmi sa kojih se vrši otkup pao je sa 13.475 na 11.243, što ih još značajnije usmjerava na potrebu uvoza iz BiH.

Rašeljka Maras, direktorica "CroMilka", za hrvatske medije rekla je da se sve količine mlijeka i mliječnih proizvoda uvezene iz BiH do 30. lipnja mogu nesmetano prodavati do 1. srpnja 2014. godine, ali na hrvatskom tržištu ili kroz izvoz u treće zemlje, ali ne i na područje 27 članica EU.

"Ostane li nešto na zalihama nakon spomenutog roka, moraće se neškodljivo uništiti", rekla je Marasova.

Iz dubičkog "Mlijekoprodukta", jednog od najvećih izvoznika BiH, vjeruju da će nakon ulaska Hrvatske u EU nadležna ministarstva i institucije BiH u naredna dva mjeseca omogućiti da se izvoz mlijeka i mliječnih proizvoda nesmetano nastavi u Hrvatsku.

"Uvjereni smo da proizvođači iz BiH neće izgubiti teško stečene pozicije na hrvatskom tržištu, te da će biti omogućen kontinuiran otkup mlijeka", nadaju se u "Mlijekoproduktu".

Oni su izrazili nezadovoljstvo zbog činjenice da su dočekali 1. srpanj bez mogućnosti da izvoze mlijeko i mliječne proizvode u Hrvatsku.

"Prije više od dvije godine prepoznali smo probleme koji bi se mogli javiti kao posljedica ulaska Hrvatske u EU i pokrenuli niz aktivnosti za prevazilaženje potencijalnih problema", navode oni.

Iz ove kompanije su, između ostalog, naveli da su pokrenute sve aktivnosti podizanja kvaliteta sirovine, pripreme opreme i objekta, usklađivanja procesa proizvodnje, skladištenja i distribucije proizvoda.

Iz Ureda za veterinarstvo BiH nije otkriveno kada će predstavnici inspekcije Ureda za hranu i veterinarstvo Europske komisije stići u kontrolu proizvodnje mlijeka u BiH, ali će, prema neslužbenim informacijama, konkretno vrijeme dolaska europskih inspektora biti poznato početkom sljedećeg tjedna.

comment icon
svi komentari (0)