Zastupnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine razmatrao je principe Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osnovama sigurnosti prometa na putevima u Bosni i Hercegovini, čiji su predlagači zastupnici SDP-a BiH Saša Magazinović i Jasmin Imamović.
Komisija za promet i komunikacije Zastupničkog doma podržala je principe predloženog zakona.
Kako su naveli predlagači, kreirano je zakonsko rješenje čiji je cilj dati u ruke alat policiji i pravosuđu kako bi prevenirali tragedije u prometu, kojima prečesto svjedočimo, te sve sudionike u prometu učinili odgovornijima.
Ključni segmenti zakona su: poboljšanje definicija nekih pojmova kako bi se izbjegle manipulacije na sudovima koje završavaju izostankom kažnjavanja, kao i definiranje obijesne, odnosno bahate vožnje, kao postupanja vozača u gruboj suprotnosti s pravilima prometa.
Posebno se u tom smislu precizira prolazak dva i više puta kroz crveno svjetlo na semaforu, vožnja u naselju brzinom većom od 40 km/h, a izvan naselja 60 km/h, iznad ograničenja, prestizanje kolone preko pune linije, vožnja u alkoholiziranom stanju (1,5 g/kg) i pod utjecajem psihoaktivnih tvari.
Predložene su i kaznene mjere, između ostalog, kazna od 2.000 do 3.000 KM, šest mjeseci oduzimanja vozačke dozvole i dva kaznena boda za bahatu vožnju.
Ako je bahatom vožnjom izazvana prometna nesreća, definirana je kazna od 3.000 do 5.000 KM, devet mjeseci oduzimanja vozačke dozvole i četiri kaznena boda.
Kazna od 200 do 400 KM predviđena je za korištenje mobitela u vožnji, nevezivanje sigurnosnog pojasa i korištenje uređaja za ometanje radara.
Ako je korištenje mobitela uzrokovalo prometnu nesreću, predložena je kazna od 400 do 2.000 KM, oduzimanje vozačke dozvole od jednog mjeseca do šest mjeseci i dva kaznena boda – neke su od predviđenih sankcija.
Predlagači su naveli da su detaljnom analizom oko 800 prometnih nesreća sa smrtnim posljedicama, teže i lakše povrijeđenim osobama i materijalnom štetom, utvrđeni propusti koji najčešće dovode do nastanka prometnih nesreća.
Dodaju da prometne nesreće s poginulim i teško ozlijeđenim osobama najčešće nastaju kao posljedica utjecaja nekoliko faktora, a to su: brzina, alkohol, narkotici i bezobzirno kršenje prometnih propisa – naveli su predlagači.
Napominju da ono što u trenutnom Zakonu o osnovama sigurnosti prometa na putevima u BiH nema, a što bi trebalo da utiče na sudionike u prometu, jest definiranje pojma "obijesna, odnosno bahata vožnja".
Jedan od predlagača zakona, zastupnik Jasmin Imamović, kazao je da godinama svjedočimo velikim tragedijama izazvanim bahatom vožnjom, a u našem zakonu nema definicije bahate vožnje.
– Ona postoji u mnogim zakonima mnogih zemalja Europske unije, i to je bio jedan od osnovnih razloga što smo se odlučili krenuti s ovakvim prijedlogom. Prvo, da se definira u našem zakonu obijesna vožnja, da se točno taksativno nabroji što ulazi u definiciju obijesne vožnje – naveo je, između ostalog, Imamović, koji je kratko pojasnio i ostale predložene izmjene.
Predsjedavajući Zastupničkog doma PSBiH Denis Zvizdić (NiP) kazao je da "pozdravlja" predloženi zakon, iako i dalje smatra da bi se bahata vožnja, pogotovo kada se završi smrtnim slučajevima, trebala tretirati Kaznenim zakonom.
– Jer oduzimanje vozačke dozvole i vozila ne znači ništa, pošto se radi o povratnicima u činjenje kaznenih djela. Ovo su jako blage kazne, a velike se štete, i materijalne, a pogotovo ljudske, događaju – kazao je Zvizdić.
Nakon što je završena rasprava o principima predloženog zakona, zastupnici će se o njemu izjasniti na kraju sjednice, kada obave raspravu i o preostalim točkama dnevnog reda.