Beč, poznat po svom inovativnom pristupu održivom urbanizmu, pokrenuo je pilot-projekt testiranja „hladnih“ asfaltnih mješavina koje bi mogle ublažiti učinke toplinskih otoka u gradskim središtima tijekom ljetnih mjeseci.
Zahvaljujući suradnji s Tehničkim sveučilištem u Beču, razvijene su četiri različite vrste asfalta – uključujući jedan standardni i tri tzv. hladna pločnika. Ove alternativne podloge razlikuju se po boji, vrsti kamena i vezivnom materijalu, a cilj im je bolja propusnost vode i smanjena apsorpcija topline.
Pilot-testiranje provodi se na biciklističkoj stazi u blizini rijeke Liesingbach, gdje su na 80 metara dugoj dionici postavljene sve četiri vrste asfalta jedna do druge. U podlogu su ugrađeni senzori za temperaturu i vlagu, koji tijekom tri godine prate koliko koja mješavina utječe na zagrijavanje okolnog područja.
Asfalt u urbanim sredinama, iako neizostavan za biciklističke staze i pješačke zone, često se pretvara u izvor topline koji pridonosi klimatskom stresu, prenosi portal Bauštela. Tradicionalni asfalt ne propušta vodu i brzo se zagrijava, zbog čega doprinosi povećanju temperature zraka i smanjenju urbane kvalitete života.
U Beču vjeruju da će nova rješenja pomoći u rashlađivanju javnih površina te tako pridonijeti većoj otpornosti grada na klimatske promjene. Asfaltna mješavina koja se pokaže najučinkovitijom mogla bi se uskoro koristiti i na drugim gradskim prometnicama.