
Ruski dron pogodio je zaštitni omotač uništenog četvrtog reaktora u Černobilskoj nuklearnoj elektrani, izvijestio je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij 14. veljače.
Napad je oštetio zaštitnu strukturu, ali je požar brzo ugašen, a razina radijacije ostala stabilna, potvrdio je Zelenskij. Stručnjaci i dalje nadziru situaciju kako bi procijenili moguće rizike.
"Ovo je teroristička prijetnja cijelom svijetu!" poručio je ukrajinski predsjednik, naglašavajući da je šteta na omotaču značajna.
"Jedina država na svijetu koja napada nuklearne objekte, okupira elektrane i vodi rat bez obzira na posljedice jest današnja Rusija."
Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) potvrdila je eksploziju, navodeći da je ruski dron pogodio krov zaštitnog skloništa.
Černobil ostaje jedno od najosjetljivijih nuklearnih mjesta na svijetu, budući da se tu 26. travnja 1986. dogodila najveća nuklearna katastrofa u povijesti. Eksplozija reaktora kontaminirala je ogromna područja Ukrajine, Bjelorusije i Rusije.
Ukrajinski ministar energetike Herman Haluščenko upozorio je da je napad bez presedana:
"Ukrajina poziva međunarodnu zajednicu da hitno poduzme mjere protiv ruskog nuklearnog terorizma. Napad na zaštitni omotač četvrtog reaktora u Černobilu prijetnja je cijelom kontinentu!"
Napad na Černobil dogodio se baš na dan otvaranja Münchenske sigurnosne konferencije, gdje ukrajinsko izaslanstvo predvodi predsjednik Zelenskij.
Očekuje se da će američki predsjednik Donald Trump i njegov tim na konferenciji predstaviti novu diplomatsku strategiju za okončanje rata u Ukrajini.
Andrij Jermak, predstojnik Ureda ukrajinskog predsjednika, izjavio je da će Ukrajina dostaviti detaljne informacije o napadu američkoj administraciji.
"Napad na Černobil izazvao je snažan bijes među sudionicima konferencije u Münchenu. Mnogi su podsjetili kako je svijet pomagao Sovjetskom Savezu tijekom nuklearne katastrofe 1986., a sada Rusija sama ugrožava nuklearnu sigurnost."
Černobilska elektrana, smještena 130 kilometara sjeverno od Kijeva i samo 15 kilometara od bjeloruske granice, bila je pod ruskom okupacijom u prvim tjednima invazije 2022. godine.
Ruske snage su tada držale osoblje elektrane kao taoce, što je izazvalo ozbiljne sigurnosne rizike. Tijekom okupacije, zbog kretanja ruskih teških vozila, zabilježena je povećana razina radijacije zbog podizanja kontaminirane prašine.
Ruske snage napustile su elektranu 31. ožujka 2022., ali sada se, čini se, prijetnja vraća – ovaj put iz zraka.