bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Pet mogućih mjera

EU razmatra sankcije protiv Izraela zbog Gaze

EU planira predstaviti kaznene mjere protiv Izraela zbog postupaka u Gazi, no zbog podjela među članicama usvajanje je upitno.
05.07.2025. u 16:15
text

Europska unija planira sljedećeg tjedna predstaviti niz mogućih kaznenih mjera protiv Izraela zbog njegovih postupaka u Gazi, iako duboke podjele među državama članicama vjerojatno neće omogućiti njihovo usvajanje, navode službenici.

Interna revizija trgovinskog sporazuma između EU-a i Izraela, do koje je prošlog mjeseca došao portal Euractiv, pokazala je ''naznake kršenja'' odredbi o poštivanju ljudskih prava sadržanih u sporazumu.

Pet mogućih mjera protiv Izraela

Kao odgovor na reviziju, Europska služba za vanjske poslove (EEAS) priprema službeni dokument s pet mogućih opcija koje će biti predstavljene veleposlanicima u srijedu.

Među njima su potpuno ili djelomično suspendiranje Sporazuma o pridruživanju, ciljanje sankcija na izraelske ministre, vojne službenike i ekstremističke doseljenike, trgovinska ograničenja, embargo na oružje te obustava znanstvene suradnje.

Iako su te mjere već ranije bile predmet neformalnih rasprava, ovo je prvi put da će biti formalizirane u pisanom obliku. Ministri vanjskih poslova EU-a raspravljat će o prijedlogu na sastanku 15. srpnja u Bruxellesu, što će ujedno biti i posljednji sastanak prije ljetne stanke.

Politički otpor i ograničene mogućnosti

Prema riječima šefice europske diplomacije Kaje Kallas, cilj je promijeniti situaciju na terenu. Ako se stanje ne popravi, moglo bi se razmotriti poduzimanje mjera.

Tehnička delegacija EU-a, koju je predvodio veleposlanik za Bliski istok Christophe Bigot, nedavno je boravila u Izraelu, no očekivanja od tog posjeta ostala su niska.

Izrael je reviziju EU-a nazvao ''sramotnom'' i ''metodološki manjkavom'', dok u Bruxellesu tvrde da je cilj procesa ublažavanje patnje civila u Gazi. No unutar EU-a postoje značajna neslaganja – Njemačka, Češka i Mađarska protive se suspenziji Sporazuma o pridruživanju, a Europska komisija se navodno protivi širokim ekonomskim mjerama.

Embargo na oružje također se smatra malo vjerojatnim, s obzirom na to da je Njemačka najveći europski izvoznik oružja u Izrael. Ipak, ciljane sankcije protiv pojedinaca ocjenjuju se kao politički najizvodljivije rješenje, a slične mjere već su donijele Ujedinjeno Kraljevstvo, Australija, Kanada, Novi Zeland i Norveška, prenosi Anadolija.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO