Europska unija planira sljedećeg tjedna predstaviti niz mogućih kaznenih mjera protiv Izraela zbog njegovih postupaka u Gazi, iako duboke podjele među državama članicama vjerojatno neće omogućiti njihovo usvajanje, navode službenici.
Interna revizija trgovinskog sporazuma između EU-a i Izraela, do koje je prošlog mjeseca došao portal Euractiv, pokazala je ''naznake kršenja'' odredbi o poštivanju ljudskih prava sadržanih u sporazumu.
Kao odgovor na reviziju, Europska služba za vanjske poslove (EEAS) priprema službeni dokument s pet mogućih opcija koje će biti predstavljene veleposlanicima u srijedu.
Među njima su potpuno ili djelomično suspendiranje Sporazuma o pridruživanju, ciljanje sankcija na izraelske ministre, vojne službenike i ekstremističke doseljenike, trgovinska ograničenja, embargo na oružje te obustava znanstvene suradnje.
Iako su te mjere već ranije bile predmet neformalnih rasprava, ovo je prvi put da će biti formalizirane u pisanom obliku. Ministri vanjskih poslova EU-a raspravljat će o prijedlogu na sastanku 15. srpnja u Bruxellesu, što će ujedno biti i posljednji sastanak prije ljetne stanke.
Prema riječima šefice europske diplomacije Kaje Kallas, cilj je promijeniti situaciju na terenu. Ako se stanje ne popravi, moglo bi se razmotriti poduzimanje mjera.
Tehnička delegacija EU-a, koju je predvodio veleposlanik za Bliski istok Christophe Bigot, nedavno je boravila u Izraelu, no očekivanja od tog posjeta ostala su niska.
Izrael je reviziju EU-a nazvao ''sramotnom'' i ''metodološki manjkavom'', dok u Bruxellesu tvrde da je cilj procesa ublažavanje patnje civila u Gazi. No unutar EU-a postoje značajna neslaganja – Njemačka, Češka i Mađarska protive se suspenziji Sporazuma o pridruživanju, a Europska komisija se navodno protivi širokim ekonomskim mjerama.
Embargo na oružje također se smatra malo vjerojatnim, s obzirom na to da je Njemačka najveći europski izvoznik oružja u Izrael. Ipak, ciljane sankcije protiv pojedinaca ocjenjuju se kao politički najizvodljivije rješenje, a slične mjere već su donijele Ujedinjeno Kraljevstvo, Australija, Kanada, Novi Zeland i Norveška, prenosi Anadolija.