Na današnji dan prije 80 godina, 21. listopada 1944. Japanci su izvršili prvi samoubilački napad zrakoplovima u Drugome svjetskom ratu. Dogodilo se to kada je rat bio dobrano odmakao.
U to je vrijeme Japan već bio u povlačenju pred nadmoćnijim Amerikancima. Naime, još od slavne Bitke kod Midwaya sredinom 1942. godine, Japan nikada više nije uspio pobijediti Amerikance u većoj bitki. Korištenje kamikaza na neki je način i bilo pokazatelj očajničkog stanja japanskih snaga.
Riječ kamikaze znači na japanskom otprilike božanski vjetar i izvorno je to bio naziv za velike tajfune koji su spasili Japan od invazije Mongola u doba Kublaj-kana 1274. i 1281. godine.
Naime, Kublaj-kan je bio moćni mongolski vladar, Džingis-kanov nasljednik, koji je vladao velikim carstvom na području Kine i središnje Azije. Ambiciozni Kublaj-kan pokušao je osvojiti i Japan, no to su otočje spasili jaki tajfunski vjetrovi, koje su Japanci iz zahvalnosti prozvali kamikaze. Primjerice, snažan tajfun je u kolovozu 1281. uništio veći dio mongolske ratne flote.
Kamikaze su djelovali tijekom bitke za Iwo Jimu i bitke za Okinawu. Japanski protuudari kamikazama na američku flotu bili su najintenzivniji tijekom u području oko Okinawe tijekom proljeća 1945. U 2.560 napada koliko ih je izvedeno u 2. svjetskom ratu, cilj je pogodilo 474 kamikaza.
Prvi napad kamikaza dogodio se tijekom bitke u zaljevu Leyte na Filipinima (to je po nekim pokazateljima bila najveća pomorska bitka u čitavoj povijesti).
Prva žrtva kamikaze bio je australski brod HMAS Australia – teška krstarica istisnine oko 10.000 tona i dužine oko 192 metra. Japanski samoubojica zabio se u prednji dio tog broda i ubio oko 30 ljudi, uključujući i kapetana Emilea Dechaineuxa. Ranjena su bila još 64 čovjeka.
Ukupno su do kraja rata japanski kamikaze oštetili oko 300, a potopili oko 47 savezničkih brodova, uključujući čak tri manja nosača aviona. Ipak, u prosjeku samo je oko 14 % kamikaza uspjelo pogoditi brod na koji su se usmjerili.
Inače, Japanci za jedinice kamikaza češće upotrebljavaju skraćenicu tokkotai ili tokko (jap. 'tokubetsu kōgeki tai - jedinice za specijalni napad).