Jedan od najvećih crnačkih vođa u povijesti SAD-a, Malcolm X (pravim imenom Malcolm Little), ubijen je na današnji dan prije 60 godina, 21. veljače 1965.
Malcolm X ili pravim imenom Malcolm Little rođen je u gradu Omaha u saveznoj državi Nebraska 19. svibnja 1925. godine. U ranom djetinjstvu u Lansingu (Michigan), rasisti su mu zapalili kuću, malo zatim ubili oca, a majka mu je psihički oboljela što ga je obilježilo za cijeli život.
Malcolm je započeo život sitnog kriminalca. U dobi od 12 godina postao je štićenik Doma za nezbrinutu djecu države Michigan. Kada je napunio 17 godina pušten je iz doma. Potom se zaposlio u putničkom vlaku kao perač posuđa na putničkoj liniji iz Michigana ka Washingtonu, D.C. do New Yorka te nazad u Michigan.
Kada je Malcolm stekao dovoljno novca, preselio se u New York kod rođaka. Uskoro je postao nasilnik, svodnik i diler drogom, kasnije i ovisnik. Postao je jedan od najopasnijih nasilnika na ulicama harlemskog podzemlja.
Godine 1941. uhićen je i osuđen na deset godina zatvora zbog provale. Krađom se bavio kako bi mogao priskrbiti novac za drogu. Godine 1952. pušten je iz zatvora i nešto kasnije pridružio se pokretu Nacija Islama (Nation of Islam).
Njegova karijera može se podijeliti na dva razdoblja. U prvom je bio pristalica Nacije islama (kojima je pristupio dok je bio u zatvoru) i kao takav je propovijedao crnačku superiornost i segregaciju crnaca i bijelaca.
S time je prestao kad je 1964. napustio Naciju islama i obratio se na sunitski islam (kao i boksač Muhammad Ali). Poslije toga otputovao je na hadž u muslimanski sveti grad Meku.
Nakon povratka u Sjedinjene Države odbacio je ideju da su svi bijeli ljudi đavoli, a što je ranije tvrdio i utemeljio vlastitu organizaciju nazvanu Organizacija Afro-američkog jedinstva. Po utemeljenju ove organizacije Malcolm X je promijenio svoje ime u El-Hajj Malik El-Shabbazz (El Hadž Malik El-Šabaz).
Trojica pripadnika Nacije islama ubila su Malcolma X-a manje od godinu dana nakon njegovog napuštanja tog pokreta u četvrti Harlem u New Yorku. Prvo ga je jedan upucao u prsa iz skraćene sačmarice, a nakon toga su još dvojica pucala u njega iz poluautomatskih pištolja. Ukupno je na njegovom tijelu pronađena 21 rana. Sva trojica su osuđena i zatvorena.
Uoči njegove smrti Alex Haley napisao je Autobiografiju Malcolma X.