Intenzivne borbe kod Alepa: Iranski general ubijen

Novo/staro žarište na Bliskom istoku: Pobunjenici napreduju prema Alepu

Sirijski pobunjenici napreduju prema Alepu, slabeći Assadove snage. Intenzivne borbe vraćaju kaos u regiju. Iranski i ruski utjecaji pod napadom.
Vijesti / Svijet | 28. 11. 2024. u 23:16 M.Š. | Bljesak.info
Syria: HTS breaches the frontlines of Idlib and Aleppo for the first time since 5 years

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Sukobi u Siriji ponovno se intenziviraju, unatoč višegodišnjem zatišju nakon krvavog građanskog rata. Sirijski protuvladini pobunjenici pokrenuli su veliku ofenzivu na Alep, drugi po veličini grad u zemlji. Prema izvješćima, kontroliraju desetke sela te su dosegnuli ključnu autocestu Damask-Alep, što ukazuje na značajan strateški napredak.

Snažan poticaj obnovljenoj aktivnosti pobunjenika jest povlačenje ruskih snaga, koje su preusmjerene prema Ukrajini, te slabljenje Hezbollaha zbog sukoba s Izraelom. Istovremeno, Bashar al-Assad suočen je s dodatnim pritiscima, a najnoviji incidenti uključuju smrt iranskog vojnog savjetnika, generala IRGC-a Kiyumarsa Pourhashemija, tijekom borbi u blizini Alepa.

Pobunjenici su jasno dali do znanja da im nisu primarni neprijatelji samo Assadove snage, već i njihovi iranski i ruski saveznici. Zabilježeni su incidenti u kojima su rušeni simboli Assadova režima i ruskog utjecaja, uključujući zarobljavanje ruskog oružja i transportnih sredstava.

Assad je hitno otputovao u Rusiju na konzultacije s Vladimirom Putinom, što odražava ozbiljnost situacije. Ova eskalacija dolazi u trenutku kada se regija suočava s drugim krizama, uključujući nedavne sukobe između Izraela i Hezbollaha, te strahove od širenja nasilja na širu regiju.

Borbe u Siriji dodatno kompliciraju ionako nestabilnu situaciju na Bliskom istoku. Pobunjenici, osnaženi povlačenjem ruskih trupa i oslabljenjem Hezbollaha, mogli bi pridonijeti promjeni balansa moći u regiji. Međutim, dugoročne posljedice ovih događaja ostaju neizvjesne.

Ostaje za vidjeti kako će Assadov režim i njegovi saveznici odgovoriti na ovu krizu, te hoće li međunarodna zajednica intervenirati kako bi spriječila daljnju destabilizaciju regije.

Sirijski građanski rat, koji traje od 2011. godine, doživio je nedavnu eskalaciju sukoba s ofenzivom pobunjenika na Aleppo, najveći grad u Siriji.

Evo nekoliko dodatnih informacija o situaciji:
 
Strateški značaj Alepa: Aleppo je ključna regija zbog svoje ekonomske i simbolične važnosti. Grad je bio središte nekih od najžešćih borbi ranijih godina rata, a njegovo ponovno postajanje bojišnicom signalizira značajan pomak u dinamici sukoba.
 
Reakcija Vladinih snaga: Vladine snage, uključujući sirijsku vojsku i njihove saveznike, poput ruskih i iranskih snaga, suočavaju se sa značajnim izazovima. Oslabljeni kapacitet zbog preraspoređivanja trupa i resursa drugdje (npr. u Ukrajinu i zbog sukoba s Izraelom) omogućio je pobunjenicima da postignu neke početne uspjehe. Upravo zbog tih promjena u raspoloživim vojnih kapacitetima, Assadov režim je suočen sa slabijim otporom nego u prošlim godinama.
 
Međunarodni utjecaj:
  • Rusija je dugogodišnji saveznik Assadovog režima i igrala je ključnu ulogu u održavanju njegove moći. Nedavno preraspoređivanje trupa u Ukrajinu bi moglo biti razlogom za slabiji vojni pritisak na sirijskim bojišnicama. Bashar al-Assadov let u Rusiju za konzultacije sa Putinom ukazuje na potrebu za hitnim konzultacijama usred novog razvoja događaja.
  • Iran je također ključni saveznik Sirije, pružajući vojnu i ekonomsku podršku. Gubitak generala IRGC-a Kiyumarsa Pourhashemija ukazuje na direktno uključivanje iranskih snaga u borbi protiv pobunjenika.
  • PMC "Wagner": Grupe ruskih plaćenika, poput PMC-a Wagner, bile su angažirane u Siriji kao podrška Assadovom režimu. Izvještaji o njihovom gubitku u borbama pokazuju koliko je situacija na terenu postala opasna za sve uključene strane.
  • Pobunjenici: Grupe kao Hay'at Tahrir al-Sham (HTS) i druge opozicijske snage iskoristile su priliku za ofenzivu. Njihova izjava da su primarni neprijatelji Iranci i Rusi sugerira da se fokus sukoba sve više usmjerava na vanjske podržavatelje Assadovog režima.
  • Humanitarne Posljedice: Svaka eskalacija nasilja u Siriji znači dodatne patnje za civile. Sa Alepom kao fokusom borbi, postoji velika mogućnost humanitarne krize, uključujući izbjeglice, raseljene osobe, i probleme s opskrbom hranom i medicinskom pomoći.
     
  • Međunarodne Implikacije: Situacija u Siriji može utjecati na regionalnu stabilnost, posebno zbog uključenosti velikih sila kao što su Rusija, Iran, i potencijalno Turska, koja ima svoje interese u sirijskom sukobu zbog kurdske prisutnosti.
Kopirati
Drag cursor here to close