Pariz je u subotu osudio riječi turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana koji je doveo u pitanje "mentalno zdravlje" francuskog kolege zbog izjave o karikaturama proroka Muhameda, a zbog nje islamske države počinju bojkotirati francuske proizvode.
Erdogan je ranije u subotu kritizirao stajalište svojeg francuskog kolege Emmanuela Macrona prema muslimanima pozivajući ga da si provjeri mentalno zdravlje”.
"Riječi predsjednika Erdogana neprihvatljive su. Vrijeđanje i grubosti nisu način. Zahtijevamo da Erdogan promijeni politički smjer jer je njegova politika opasna u svakom smislu. Ne ulazimo u suvišne polemike i ne prihvaćamo uvrede", komentirala je Elizejska palača u subotu.
Najavila je da će na konzultacije pozvati francuskog veleposlanika u Ankari.
U subotu su zaredali pozivi na bojkot francuskih proizvoda u više zemalja Bliskog istoka pošto je Macron u emotivnom govoru ovaj tjedan obećao da se njegova zemlja "neće odreći" karikatura proroka Muhameda koje islam zabranjuje.
Francuski predsjednik takvu je izjavu dao u četvrtak u počast profesoru Samuelu Patyju kojemu je islamistički militant odrubio glavu jer je u sklopu nastave o slobodi govora svojim učenicima u gimnaziji pokazao karikature proroka Muhameda.
Turska, Iran, Jordan i Kuvajt osudili su objavu karikatura.
Organizacija za islamsku suradnju, koja okuplja muslimanske zemlje, izrazila je žaljenje "zbog izjava francuskog predsjednika (...) koje bi mogle naštetiti francusko-muslimanskim odnosima".
Na društvenim mrežama, pozivi na bojkot francuskih proizvoda zaredali su od petka uz hashtag na arapskom.
U Kataru su trgovački lanci Al-Meera i Souq al-Baladi objavili da će "povući" francuske proizvode sa svojih polica do nove naredbe.
U trgovinama Al-Meera, dopisnik France pressea vidio je da trgovci uklanjaju staklenke pekmeza marke St. Dalfour.
Sveučilište u Kataru objavilo je u petak na Twitteru da odgađa tjedan francuske kulture zbog "svjesnog napada na islam i njegove simbole".
U Kuvajtu su na društvenim mrežama osvanule snimke uklanjanja francuskih sireva s polica.
Šezdesetak mješovitih poduzeća u Kuvajtu najavilo je bojkot francuskih proizvoda.
Oko 430 turističkih agencija u Kuvajtu ukinulo je rezervacije na ltovima za Francusku, objavio je Savez kuvajtskih putničkih agencija.
Zemlje Perzijskog zaljeva, Katar, Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati čine važno tržište za izvoz francuske poljoprehrambene industrije, prenosi Hina.
Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan rekao je da je predsjedniku Francuske Emmanuelu Macronu potreban "mentalni tretman" zbog stava prema muslimanima i islamu.
Ranije ovog mjeseca, Macron se obavezao da će se boriti protiv "islamističkog separatizma", za koji je rekao da prijeti da prevlada u nekim muslimanskim zajednicama širom Francuske, što je izazvalo oštru osudu Erdogana.
Francusku je u međuvremenu uzdrmalo ubojstvo nastavnika u Parizu kome je islamista odsjekao glavu nožem, jer je učenicima pokazao karikature poslanika Muhameda.
"Šoa je problem ove osobe, koja se zove Macron, s muslimanima i islamom? Macronu je potrebno liječenje na mentalnom nivou", ocijenio je Erdogan u govoru pred pristalicama u središnjem turskom gradu Kajseriju.
On je naveo da ne zna što bi drugo mogao da kaže za "šefa države koji ne razumije slobodu vjerovanja i koji se na taj način ponaša prema milijunima ljudi koji žive u njegovoj zemlji, a druge su vjere".