Preskoči na sadržaj
bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Optužbe

Zalihić o požaru na Uborku: "Mostarska vlast postala je opasna po zdravlje građana"

Zalihić tvrdi kako mostarska vlast "još ima drskosti optuživati građane" koji su se pobunili protiv ekološke katastrofe.
22.06.2026. u 13:37
text

"Uborak je slika i prilika mostarske vlasti koja je odavno postala opasna po zdravlje građana", napisao je Arman Zalihić, zastupnik DF-a u Skupštini HNŽ-a.

Kako je naveo, šest godina slušaju se "isprazne priče o planu prilagodbe, sanaciji i zatvaranju ove deponije", dok u praksi, prema njegovim riječima, nije učinjeno gotovo ništa kako bi se problem riješio.

Optužbe na račun vlasti

Zalihić tvrdi kako mostarska vlast "još ima drskosti optuživati građane" koji su se pobunili protiv, kako kaže, ekološke katastrofe.

"Mostarska vlast još ima drskosti optuživati građane koji su se pobunili protiv ove ekološke katastrofe, dok istovremeno nezakonito i bez potrebnih dozvola odlaže smeće koje više ne zatrpava ni pijeskom", naveo je.

Dodao je kako bi, da "ima i malo države", odgovorni već bili procesuirani za ono što se radi na Uborku.

"Ovako nas bezbrižno truju i ugrožavaju zdravlje naše djece", poručio je Zalihić.

Povezao Uborak i zdravlje građana

U objavi je naveo i kako se, prema njegovu mišljenju, u prizorima s deponije možda krije odgovor na pitanje zašto Mostar ima više oboljelih od malignih bolesti od prosjeka FBiH.

"I možda upravo u ovim slikama leži odgovor na pitanje zašto u Mostaru ima dvostruko više oboljelih od malignih oboljenja od prosjeka FBiH, iako smo grad bez teške industrije i velikih zagađivača", napisao je Zalihić.

Podsjećamo, na mostarskoj deponiji u ponedjeljak je izbio veliki požar. Kako smo već pisali čuju se detonacije, najvjerojatnije plinskih boca, izgorjelom skladištu s gumama te objektima JP Deponije, dok upravna zgrada nije zahvaćena.

U gašenje su uključene sve raspoložive jedinice PVP Mostar, pripadnici Oružanih snaga BiH i Air Tractor.

POVEZANO