Požar na Uborku: Traži se hitan izlazak inspekcije na teren
Federalno ministarstvo okoliša i turizma je, povodom požara na deponiji Uborak kod Mostara, odmah zatražilo pojačan inspekcijski nadzor i kontinuirano praćenje stanja na terenu kako bi se utvrdile eventualne posljedice po okoliš i zdravlje stanovništva.
Federalna ministrica okoliša i turizma Nasiha Pozder u stalnom je kontaktu s nadležnim institucijama i službama koje učestvuju u gašenju požara i saniranju posljedica ovog incidenta.
Iz Ministarstva navode da se radi o ozbiljnom požaru prema prvim informacijama, te se nadaju da neće prouzrokovati ozbiljne posljedice.
''Ministarstvo će nastaviti pratiti razvoj situacije i o svim relevantnim informacijama pravovremeno obavještavati javnost. Istovremeno očekujemo da nadležni subjekti bez daljnjeg odlaganja provedu obaveze koje su godinama zanemarivane, kako bi se spriječili novi incidenti i konačno započeo proces trajnog rješavanja problema deponije Uborak'', priopćeno je iz Federalnog ministarstva okoliša i turizma.
Na mostarskoj deponiji Uborak jutros oko 9 sati izbio je požar, a po posljednjim informacijama iz Profesionalne vatrogasne postrojbe Mostar, stanje na terenu je kritično.