bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Lex specialis

Zakon o materijalnoj podršci za osobe sa invaliditetom usvojen i u Domu naroda

Izmjenama aktualnog zakona u siječnju 2023. godine, maksimalni iznos naknade povećan je za 70 %, s 401 KM na 728 KM, što je zahtijevalo dodatnih 80 milijuna KM u proračunu.
01.02.2025. u 00:26
text

Federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić potvrdio je za Fenu da je Zakon o jedinstvenim načelima i okviru materijalne podrške za osobe s invaliditetom, tzv. lex specialis, koji predstavlja prvi zakon ove vrste u Federaciji BiH, večeras usvojen na nastavku 6. izvanredne sjednice Doma naroda Parlamenta Federacije BiH.

Time je omogućeno da zakon ide na usuglašavanje u Zastupnički dom, budući da je Vlada uložila amandman, a nakon toga zakonsko rješenje stupa na snagu osmog dana od objave u Službenim novinama Federacije BiH.

Delić ističe da će se ovim zakonom uspostaviti sustavni okvir za materijalnu podršku osobama s invaliditetom, uz osiguranje dugoročne financijske održivosti naknada te određivanje načela i okvira materijalne podrške koja proizlazi iz propisa na razini županija, sukladno ustavnim nadležnostima.

Konsenzus

"Nakon višemjesečnih razgovora, konzultacija i javnih rasprava s predstavnicima organizacija koje zastupaju osobe s invaliditetom, postignut je konsenzus o ovom zakonu. Iako možda nije idealno rješenje, predstavlja realan i održiv model u ovom trenutku te donosi dugoročne koristi i za osobe s invaliditetom i za sustav socijalne zaštite u cjelini", izjavio je Delić.

Zakonom se uvodi novi model usklađivanja osnovica naknada, pri čemu će se osnovice usklađivati prema istom principu kao kod civilnih žrtava rata i braniteljske populacije, što će osigurati stabilan rast naknada jednom godišnje.

"Također, zakon predviđa provjeru prava na tuđu njegu i pomoć te ortopedski dodatak, kako bi se spriječile zloupotrebe koje su uočene, osobito tijekom 2023. godine, kada je zabilježen nagli porast broja korisnika ovih prava. Cilj nije uskratiti prava onima koji ih zaista trebaju, već osigurati da sustav bude pravedan i dostupan onima kojima je najpotrebniji", pojasnio je Delić.

Usvajanje ovog zakona dolazi u trenutku kada su izdvajanja za osobe s invaliditetom značajno povećana. Naime, do 2023. godine osnovica za invalidnine bila je fiksna 13-14 godina na 401 KM, a ukupna izdvajanja iznosila su 139 milijuna KM godišnje.

Izmjenama aktualnog zakona u siječnju 2023. godine, maksimalni iznos naknade povećan je za 70 %, s 401 KM na 728 KM, što je zahtijevalo dodatnih 80 milijuna KM u proračunu. Time su ukupna izdvajanja za invalidnine u 2023. godini porasla na 220 milijuna KM.

"U 2024. godini osigurano je dodatnih 41 milijun KM, čime su ukupna izdvajanja povećana na 260 milijuna KM. Za 2025. godinu planirano je još 20 milijuna KM, čime ukupna izdvajanja za invalidnine dostižu 280 milijuna KM. Uz usvojeni amandman koji uvodi novu formulu za usklađivanje osnovica, dodaje se još 5 milijuna KM, što ukupno iznosi 285 milijuna KM, odnosno 146 milijuna KM više nego prije 2022. godine", pojasnio je Delić.

Socijalne naknadne mirovale

Iako su izdvajanja za invalidnine u protekle tri godine značajno povećana, druge socijalne naknade uglavnom su mirovale ili su rasle minimalno. Da se nastavi s dosadašnjim sustavom vezivanja osnovice invalidnina za minimalnu plaću, u sljedećem bi razdoblju, ističe Delić, osnovica invalidnina porasla na 800 KM, a maksimalni iznos dosegao bi 1.176 KM.

Takav rast doveo bi do toga da bi ukupna izdvajanja za invalidnine porasla na 490 milijuna KM godišnje, što bi predstavljalo neodrživo opterećenje proračuna od dodatnih 210 milijuna KM te ugrozilo financiranje drugih socijalnih naknada, uključujući braniteljske naknade, dječji doplatak i druge oblike socijalne pomoći, pa i naknade samih osoba s invaliditetom.

"Reforma sustava socijalne zaštite nije samo pitanje političke volje ili naših želja, već odgovornog planiranja i dugoročne zaštite svih korisnika. Ako svi želimo siguran i stabilan sustav isplate invalidnina, onda je ovaj zakon morao biti usvojen", naglasio je ministar Delić.

Zbog usvojenog amandmana zakon će se usuglašavati u Zastupničkom domu, a ministar se nada da će to biti već na prvoj sljedećoj sjednici. Nakon toga, zakon bi trebao stupiti na snagu osam dana od objave u Službenim novinama Federacije BiH.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO