Vijeće ministara BiH upoznato je s Informacijom predsjedateljice Borjane Krišto o održavanju izvanredne sjednice Fiskalnog vijeća Bosne i Hercegovine.
"Radi sprječavanja daljnjih štetnih posljedica po imovinske interese Bosne i Hercegovine i njenih institucija, uz uvažavanje odredbi Zakona o financiranju institucija BiH i Informacije Ministarstva financija i trezora BiH s 53. izvanredne sjednice, Vijeće ministara BiH je naložilo Ministarstvu financija i trezora da žurno pripremi i Vijeću ministara BiH dostavi do naredne sjednice (22. 4. 2005. godine) korigirani tekst Nacrta zakona o Proračunu institucija Bosne i Hercegovine i međunarodnih obveza BiH za 2025. godinu u kojem će se, bez povećanja okvira za financiranje institucija BiH, planirati sredstva za izvršenje arbitražne presude ICSID Tribunala u iznosu 110 milijuna KM", priopćilo je Vijeće ministara.
Dalje navode kako ove korekcije neće uključivati izmjene proračunskih stavki koje se odnose na plaće i naknade zaposlenih, materijalne troškove i neto izdatke za financijsku imovinu ako bi oni utjecali na financiranje institucija BiH.
Vijeće ministara BiH donijelo je ove zaključke kako bi se žurno pristupilo izvršenju arbitražne presude u kojoj je izvršenik Bosna i Hercegovina, čime bi se stekli uvjeti za pokretanje regresne tužbe i u konačnici naplate štete od Republike Srpske, naveli su iz Vijeća ministara.
Istodobno je zaduženo Ministarstvo komunikacija i prometa da do naredne sjednice Vijeću ministara BiH dostavi prijedlog odluke o financiranju troškova Agencije za pružanje usluga u zračnoj plovidbi Bosne i Hercegovine (BHANSA) na privremenoj osnovi, s ciljem omogućavanja njenog neometanog rada i otklanjanja problema poslovanja.
"Problemi za BHANSA-u nastali su zbog procesa ovrhe, koja je posljedica spora tužitelja s Vladom Republike Srpske, koja nije izmirila svoje obveze usprkos ranije potpisanom sporazumu s Vijećem ministara BiH, kojim se obvezala bezuvjetno ispuniti sve svoje obveze plaćanja prema presudi donesenoj u ovom arbitražnom postupku u ime Bosne i Hercegovine, po prijemu dokumentiranog zahtjeva Pravobraniteljstva BiH", naveli su.
"Subjekt međunarodnog prava je BiH i u tom smislu mi kao institucije tražimo rješenje za izvršavanje ove presude kako bismo umanjili štetne posljedice po BiH, njen ugled i funkcioniranje njenih institucija, kako ne bismo našu imovinu Centralne banke prodavali u bescjenje“, istaknula je predsjedavajuća Vijeća ministara Borjana Krišto te dodala kako je "obveza i odgovornost da se odmah naplate regresne tužbe".
Krišto je u obraćanju javnosti naglasila da "nitko od nas nema pravo čekati", jer svaki dan zbog presude u slučaju "Viaduct" imamo "dodatne troškove, kao i probleme za naše institucije".
Na pitanje novinara o tome je li točno da će na naplatu BiH doći i drugi dugovi entiteta Republika Srpska u visini od dvije milijarde KM, predsjedavajuća Vijeća ministara je odgovorila da je "očekivano" da će na naplatu doći i druge arbitražne odluke.
"Ali uvijek moramo postupiti u skladu sa zakonom. Naš stav je bio da je obveza Bosne i Hercegovine da se naplati regresne tužbe, i zbog obveze BiH koja proizlazi iz izvršenja odluke, kao i zbog sporazuma koji je potpisan između Vijeća ministara BiH i Vlade RS-a", odgovorila je Krišto.