bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Vijeće ministara

Usvojena Strategija za stvaranje poticajnog okruženja za razvitak civilnog društva

Izradi Strategije prethodila je analiza stanja koja je u obzir uzela nadležnosti Vijeća ministara BiH i raspoložive finansijske i ljudske resurse te rok provedbe ove strategije.
08.07.2025. u 19:44
text

Vijeće ministara Bosne i Hercegovine je, na prijedlog Ministarstva pravde BiH, usvojilo u novom tekstu Strategiju Vijeća ministara BiH za stvaranje poticajnog okruženja za razvitak civilnog društva 2025. - 2029. godine s Akcijskim planom za njeno provođenje za razdoblje 2025. - 2026.

Ovo je prvi strateški dokument u ovom području kojim se želi osigurati efikasno poticajno okruženje za civilno društvo, s fokusom na stimuliranje partnerstva s institucijama na državnom niovu, radi kvalitetnijih javnih politika i poboljšanih usluga građanima.

Izradi Strategije prethodila je analiza stanja koja je u obzir uzela nadležnosti Vijeća ministara BiH i raspoložive finansijske i ljudske resurse te rok provedbe ove strategije.

Strategija uključuje ciljeve, mjere i aktivnosti koji se odnose na organizacije civilnog društva (OCD) - udruge i zaklade u Bosni i Hercegovini, bez obzira na mjesto njihove registracije.

Četiri operativna cilja za razdoblje 2025. -2029. godine usmjerena su na jačanje efikasnosti i transparentnosti javnog finansiranja OCD-a koje vrše institucije BiH; jačanje normativnog okvira i prakse uključivanja organizacija civilnog društva u pripremu i monitoring propisa i politika iz nadležnosti institucija BiH; jačanje institucionalnih mehanizama suradnje između Vijeća ministara BiH i OCD-a;  te jačanje resursne infrastrukture civilnog društva.

Troškovi aktivnosti planiranih Akcijskim planom 2025. - 2026. godine iznose 789.000 KM, a sredstva su planirana proračunom institucija BiH i putem projekta EU4 Civilno društvo Delegacije Europske unije u BiH.

U izradu Strategije bili su uključeni predstavnici civilnog društva putem jednomjesečne javne rasprave na portalu eKonzultacije, uz održane konzultativne sastanke uživo s predstavnicima OCD-a u Tuzli, Banjoj Luci, Bihaću i Mostaru.

Strategija je važan korak u jačanju saradnje vladinog i nevladinog sektora, tim prije što je prema zbirnom registru u BiH u oktobru 2024. bilo aktivnih 25.646 OCD-a.   

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO