Sud BiH će u narednim danima uputiti žalbu na odluku međunarodne policijske agencije Interpol od 2. travnja, kojom se odbija zahtjev za raspisivanje crvene tjeralice za Miloradom Dodikom i Nenadom Stevandićem, saznaje Raport.
Kako se saznaje, jučer je održan hitan sastanak u prostorijama Tužiteljstva BiH na kojem su dogovoreni daljnji koraci. Sastanku su prisustvovali i predstavnici Suda uključeni u predmet. Iako je zahtjev odbijen uz obrazloženje da je riječ o političkom progonu, jer se kazneno djelo odnosi na napad na ustavni poredak, Sud BiH će u koordinaciji s Tužiteljstvom ipak podnijeti žalbu.
Naime, Dodik izbjegava pozive u Tužiteljstvo, a protiv njega se, do pravomoćnosti presude, vodi postupak zbog neizvršavanja odluka Visokog predstavnika u BiH, te se smatra nedostupnim pravosuđu BiH.
Interpol smatra da je prekršen članak 3. Statuta ove agencije, koji zabranjuje bilo kakvu političku, vojnu, vjersku ili rasnu intervenciju, no Tužiteljstvo ostaje pri stavu da se ne radi o političkom progonu. Žalba će biti podnesena u zakonskom roku. Već u prvom zahtjevu naglašeno je da se postupak protiv Dodika ne vodi zbog njegovog političkog statusa, već zbog uloge entitetskog dužnosnika koji krši Ustav BiH i predlaže te usvaja neustavne zakone kojima se onemogućuje rad pravosuđa u RS-u.
Interpol spornim smatra kazneno djelo napada na ustavni poredak, ocjenjujući ga kao političko pitanje. No, prema informacijama Raporta, Tužiteljstvo priprema novu potjernicu koja neće imati političke konotacije.
Riječ je o kaznenom djelu pranja novca u aferi "Vila Dedinje – Pavlović banka", u kojoj je Dodik osumnjičen za korupciju u iznosu od 1,4 milijuna KM.
Podsjetimo, Dodik je vilu u beogradskom naselju Dedinje kupio 14. svibnja 2007. za, kako je tada tvrdio, 750.000 eura, i to navodno novcem iz kredita u Pavlović banci. Međutim, pokazalo se da je kredit u toj banci podignut tek godinu dana kasnije, 27. lipnja 2008. godine. Također je utvrđeno da je zahtjev za kredit ovjerio pečatom Vlade RS. Srbija, s druge strane, godinama odbija dostaviti originalan ugovor s bankom, prenosi Raport.
Predsjednik RS odbio je odazvati se pozivu Tužiteljstva 2. travnja, što tužitelji navode kao preduvjet za novo raspisivanje potjernice. No, ovoga puta se neće žuriti s procedurom, budući da je jasno da Dodik ilegalno prelazi granicu, a zemlje koje posjećuje – poput Srbije, Mađarske i Rusije – ionako ne bi postupile po crvenoj tjeralici.
Zahtjev za novu tjeralicu bit će podnesen odvojeno od žalbe na odbijanje prethodne tjeralice zbog kaznenog djela napada na ustavni poredak.