"Cijeli svijet zna da su najtraženiji svjetski ratni zločinci Radovan Karadžić i Ratko Mladić desetljećima skrivani u Srbiji, kao što je danas poznato da Srbija javno skriva 64 optuženika za ratne zločine u Bosni i Hercegovini te štiti osuđenog Milorada Dodika i optuženog Nenada Stevandića", poručio je Zukan Helez, ministar obrane BiH u objavi na društvenim mrežama.
Naveo je kako je on sam uputio pismo Visokom predstavniku u BiH Christianu Schmidtu, zemljama članicama Upravnog odbora Vijeća za provedbu mira (PIC), šefu Delegacije EU u BiH ambasadoru Luigiju Soreci, zapovjedniku NATO stožera u Sarajevu brigadnom generalu Matthewu A. Valasu i zapovjedniku EUFOR-a generalu Florinu-Marijanu Barbu.
Kako navodi, u pismu se ističe kako Srbija opetovano zloupotrebljava institut dvojnog državljanstva i tzv. specijalne veze kako bi zaštitila ratne zločince od kaznenog progona. Kao najnoviji primjer navedeni su slučajevi Milorada Dodika i Nenada Stevandića, za koje su iz BiH bile raspisane međunarodne tjeralice, ali ih je Srbija blokirala, tvrdeći da su njezini državljani.
"Ministar unutarnjih poslova Srbije u tehničkom mandatu Ivica Dačić izjavio je 27. ožujka da su Milorad Dodik i Nenad Stevandić državljani Srbije te da međunarodne tjeralice na koje se poziva Bosna i Hercegovina ne predstavljaju osnovu za postupanje jer navodno nisu prošle provjeru ispunjavanja uvjeta. Također je kazao da je angažman Srbije spriječio raspisivanje Interpolove tjeralice za predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom i predsjednikom Narodne skupštine RS-a Nenadom Stevandićem", navodi Helez.
Milorad Dodik objavio je da je dobio informaciju od predsjednika Srbije Aleksandra Vučića da je Interpol odbio zahtjev Suda BiH za raspisivanje crvene tjeralice za njega i Stevandića.
"Trenutačno se 64 bivša pripadnika Vojske Republike Srpske , MUP-a RS-a i civilnih struktura vlasti RS-a, optuženih za ratne zločine i genocid, nalaze u bijegu i skrivaju u Srbiji. Srbija im je dala državljanstva kako bi ih zaštitila od kaznenog progona, jer ne izručuje svoje državljane te istovremeno blokira i opstruira suđenja na svom teritoriju", navodi Helez.
Kako navodi, najviše je optuženih za zločine protiv čovječnosti povezane s genocidom u Srebrenici – njih devet, a među njima je i Milenko Živanović, bivši zapovjednik Drinskog korpusa VRS-a.
"Dugogodišnji bjegunac pred pravosuđem je i Tomislav Kovač, bivši zapovjednik Štaba policijskih snaga i ministar unutarnjih poslova RS-a. Optužnica protiv njega, potvrđena 18. siječnja 2018. pred Sudom BiH, tereti ga da je zapovijedao policijskim snagama koje su sudjelovale u genocidu u Srebrenici", naveo je Helez.
U svojoj objavi je naveo kako je Sud BiH potvrdio 13. siječnja 2020. optužnicu protiv Milomira Savčića, bivšeg zapovjednika 65. zaštitnog motoriziranog puka Glavnog stožera VRS-a, u kojem se nalazio i bataljun vojne policije. Savčić je optužen da je pomagao u počinjenju genocida. Savčić je u to vrijeme bio predsjednik Boračke organizacije RS-a, a Sud mu je nakon potvrde optužnice zabranio daljnje obnašanje te dužnosti.
"Šest optuženih za teške ratne zločine na području općine Prijedor također se nalazi u Srbiji, kao i po četiri optužena za zločine počinjene na područjima Foče, Vlasenice, Sarajeva i Ključa", navodi Helez.
"Duško Kornjača već gotovo deset godina živi u Novom Sadu kao bjegunac. Za njega je aktualni predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio da "nikada neće biti izručen BiH". Optužnica protiv njega potvrđena je 8. lipnja 2015. pred Sudom BiH i tereti ga da je, kao predsjednik Kriznog stožera, predsjednik Skupštine općine Čajniče te ministar obrane u vladi SAO Hercegovine, planirao i naredio progon nesrpskog stanovništva – kao dio udruženog zločinačkog pothvata", tvrdi Zukan Helez.
Također, Helez navodi kako istu metodologiju zloupotrebe državljanstva Srbija je koristila i u slučajevima Milorada Dodika i Nenada Stevandića, osoba za kojima je Sud BiH zatražio izdavanje tjeralica.
"Srbija danas, zajedno s Rusijom i Mađarskom, uvodi nove međunarodne "standarde" – zaštitu vlastitih državljana, kriminalaca iz BiH, koji prijete državnim institucijama i javno zagovaraju sukobe regionalnog karaktera", ustvrdio je.
Helez je zatražio podršku članica PIC-a kako bi se pravodobno i učinkovito suprotstavili državljanima Srbije koji podrivaju Ustav BiH i zloupotrebljavaju institucije entiteta.
Pozvao je članice PIC-a da daju podršku institucijama BiH u odgovoru na Interpolovu odluku, jer je Srbija poznata po dugogodišnjoj zloupotrebi sustava Interpola za raspisivanje i obustavljanje tjeralica.
"Cijeli svijet zna da su Karadžić i Mladić godinama skrivani u Srbiji, baš kao što danas zna da Srbija javno štiti 64 optuženika za ratne zločine u BiH te osuđenog Dodika i optuženog Stevandića", zaključio je Helez.