bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Nitko u Doboju

Što piše u deklaraciji koju je Dodik ponudio strankama

"Posebno se osuđuju svi oblici pritiska ili uplitanja od međunarodnih institucija, organizacija ili pojedinaca koji nisu predviđeni ili nisu izabrani u skladu s Daytonskim mirovnim sporazumom", naglašava se u tekstu Deklaracije.
15.05.2025. u 13:46
text

Glasnogovornik SNSD-a, Radovan Kovačević, objavio je tekst "Deklaracije o uređenju odnosa u Bosni i Hercegovini" koju su iz ove stranke mislili predložiti parlamentarnim strankama na državnoj razini na sastanku u Doboju. Sastanku se nizu odazvale stranke iz Federacije BiH kao ni opozicije u Republici Srpskoj.

U tekstu se, kako prenosi Srna, navodi da je ''Deklaracija usvojena u skladu a Daytonskim sporazumom, koji je potpisan u cilju očuvanja mira i stabilnosti, a posebno njegovog Aneksa četiri, odnosno Ustava BiH i uzimajući u obzir poruke i stavove iznesene na posljednjoj Vijeća sigurnosti UN, koje naglašavaju potrebu za smanjenjem političkih tenzija i vraćanjem političkog dijaloga radi očuvanja stabilnosti, suvereniteta i teritorijalnog integriteta BiH, osudu govora mržnje, poštovanju ustavne strukture i poretka BiH, zabrinutost zbog vanjskog uplitanja u unutarnje procese, te podršku europskom putu BiH i provođenju reformi u skladu s europskim standardima''.

Sedam točaka

U točki 1. "Dijalog – temelj stabilnosti" navodi se, između ostalog, da politički akteri u BiH naglašavaju potrebu za otvorenim dijalogom kao osnovom odgovornog političkog djelovanja i stabilnosti BiH.

"Dijalog ključnih unutrašnjih faktora u BiH – predstavnika Srba, Hrvata i Bošnjaka, kao i Republike Srpske i Federacije BiH se definira kao ključni alat za prevladavanje ustavnopravne krize, nesuglasica i jačanje povjerenja među konstitutivnim narodima i entitetima, a posebno u kontekstu institucionalnog djelovanja", ističe se u točki 1. ove deklaracije.

U točki 2. ističe se da se svi akteri u BiH obvezuju na djelovanje u skladu s Ustavom BiH i Daytonskim mirovnim sporazumom, te na poštovanje legitimnih ustavnih prava svakog od dva entiteta i tri konstitutivna naroda i građana BiH.

"S tim u vezi, naglašavamo potrebu za institucionalnim dijalogom na svim razinama vlasti, ali bez vanjskog zadiranja u suverenost i unutarnje odluke političkih aktera u BiH. Stabilnost BiH nije moguća bez međusobnog uvažavanja, suradnje i odbacivanja svih oblika ekstremizma i političkog radikalizma", navodi se u tekstu.

''Ravnopravnost i suverenost – srce daytonskog okvira'' je točka tri ove deklaracije u kojoj se navodi da tri konstitutivna naroda i svaki od dva entiteta imaju pravo na ravnopravno političko predstavljanje i sudjelovanje u donošenju odluka na svim razinama vlasti, te da konsenzus ostaje temelj za donošenje ključnih odluka u BiH.

"Suverenost entiteta zajamčena je Ustavom BiH i ne može biti umanjena jednostranim odlukama bilo kog organa ili predstavnika međunarodne zajednice", dodaje se u tekstu.

U točki četiri - "Kraj spoljnog uplitanja, vrijeme je da BiH preuzme svoj suverenitet", ističe se da se s ciljem očuvanja unutarnje stabilnosti i političke samostalnosti u BiH, svi akteri pozivaju na poštovanje suvereniteta zajedničkih institucija i njenih entiteta i okončanje vanjskog intervencionizma.

"Posebno se osuđuju svi oblici pritiska ili uplitanja od međunarodnih institucija, organizacija ili pojedinaca koji nisu predviđeni ili nisu izabrani u skladu s Daytonskim mirovnim sporazumom", naglašava se u tekstu Deklaracije.

Točka pet govori o temi "Europski put BiH – reforme za bolju budućnost", te se navodi da politički akteri u BiH ostaju posvećeni europskom putu i procesu europskih integracija, a svi politički akteri obvezuju se da će raditi na provođenju neophodnih koraka u cilju što skorijeg završetka europskih integracija.

Ova deklaracija, navodi se u točki šest, osnova je za dalji dijalog, koji treba uslijediti odmah, kako bi se riješila osnovna pitanja funkcioniranja BiH, a prije svega poštovanje ustavne strukture i poretka BiH, što podrazumijeva, između ostalog i usvajanje Izbornog zakona BiH kojim bi se osigurala ravnopravnost tri konstitutivna naroda u izbornom procesu, u skladu s Ustavom BiH.

Također, ukazano je da je potrebno u najskorijem roku postići dogovor i u vezi sa sljedećim pitanjima: EU Plan rasta za zapadni Balkan, Zakon o VSTV, Zakon o Sudu BiH, Zakon o proračunu institucija BiH i međunarodnih obveza BiH za 2025. godinu, izbor glavnog pregovarača BiH s EU, raspodjela financijskih sredstava, deblokada razvojnih projekata i uspostavljanje nulte točke osporavanja za iste, kao i druga pitanja koja su u tijeku.

U točki sedam Deklaracije ističe se da ovaj forum koji je utvrdio tekst Deklaracije ne može zamijeniti institucije u donošenju odluka i sastaje se po potrebi s rotirajućim predsjedavanjem.

Izlaz iz krize

Kovačević je rekao kako su u SNSD-u ''potpuno svjesni da je dijalog ključnih unutrašnjih faktora u BiH - predstavnika tri ravnopravna konstitutivna naroda i dva ravnopravna entiteta - na bazi Ustava BiH, jedini put za izlazak iz krize i jedini put za stabilnu budućnost''.

"Isto tako, svjesni smo i da bez preuzimanja punog suvereniteta i bez odlučnog odbacivanja stranog uplitanja, nema stabilne budućnosti za BiH. Ostajemo opredijeljeni za europski put BiH, ali uz jasnu vidljivost Republike Srpske i uvažavanje ustavne strukture i poretka BiH", napisao je Kovačević na platformi X.

Rekao je kako ''bjegunci od dijaloga moraju znati da ne mogu i nemaju gdje pobjeći''.

"Mogu bježati koliko hoće, ali će problemi ostati. Koliko god se zavaravali, bez nas nije moguće pronaći izlaz iz krize. Osim ukoliko traže rješenje koje ne uključuje Republiku Srpsku. Sami biraju", poručio je Kovačević.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO