Važnosti slobode govora i medija

Stano: Zakoni o kleveti ili dezinformacijama se ne mogu zloupotrijebiti za zabranu slobode govora, medija i slobode izražavanja

Vijesti / Politika | 12. 03. 2023. u 16:55 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Glasnogovornik EU za vanjsku i sigurnu politiku Peter Stano objavio je na svom Twitter profilu kako naslov i interpretacija rečenog za ATV Banja Luka nisu točni.

"Nije se radilo o broju zemalja Europske unije sa zakonima o kleveti, već o važnosti slobode govora i medija za EU i kako bi svaki zakon donesen u Bosni Hercegovini trebao biti u skladu s EU standardima.

U tom kontekstu smo razgovarali kako se zakoni o kleveti ili dezinformacijama ne može zloupotrijebiti za zabranu slobode govora, medija i slobode izražavanja. To se može jasno vidjeti u citatima ako ih se pomno čita.

Također sam govorio i kako je neprimjereno pokušavati potkopati jedinstvo BiH, nagraditi Putina Ordenom i jačati veze s njegovim režimom koji čini zlodjela i ratne zločine u Ukrajini", napisao je Stano.

Naime banjalučka ATV tvrdi da je Stano kazao u emisiji ATV-a da većina europskih država smatra klevetu krivičnim djelom, ali da EU ne komentarira procese koji su u toku, komentirajući kriminalizaciju klevete u Republici Srpskoj.

Podsjetimo, vlasti u Republici Srpskoj, koje kontrolira Milorad Dodik, planiraju donijeti zakon kojim bi nevladine udruge koje dobivaju donacije iz inozemstva prisilili da se registriraju kao strani agenti, što je novi korak u radikalizaciji djelovanja vlasti nakon što je nedavno pokrenuta procedura za kriminalizaciju kletve.

"Soros je ovdje neprihvatljiv, to nije dobronamjerna organizacija, već rušilačka, koja želi provesti svoje rušilačke pohode, što smo gledali u nizu zemalja u svijetu", izjavio je Dodik ne nudeći nikakve dokaze za optužbe koje je iznio.

Odlučno je branio i planirane izmjene kaznenog zakona RS-a kojim bi se u tom entitetu ponovo kriminalizirala kleveta.

Za povredu ugleda i časti predložene izmjene predviđaju drakonske novčane kazne. Najniža bi bila 2500 eura, a u slučaju da sud procijeni kako je klevetom odnosno uvredom nanesena nepopravljiva šteta tužitelju osoba koja je takve tvrdnje iznijela ili objavila u medijima morala bi platiti i više od 50 tisuća eura.

Novinarske udruge iz BiH te brojne međunarodne organizacije upozorile su kako u RS-u ovime praktično uvode cenzuru i pokušavaju ugušiti slobodne medije.

"Ovakvi potezi protivni su međunarodnim standardima i dobroj praksi i dodatno će narušiti ukupno stanje slobode medija u RS-u", izjavila je tim povodom posebna predstavnica OESS-a za slobodu medija Teresa Ribeiro.

No Dodika te kritike nisu pokolebale pa je u srijedu najavio kako će predložene izmjene kaznenog zakona ići u parlamentarnu proceduru s planom da se što prije usvoje.

"Spodobe koje godinama lažu, petljaju i nameću se ljudima sada žele kupiti novinarsku zajednicu za sebe kako bi je navodno zaštitili", kazao je Dodik dodajući kako mora biti kažnjen svatko tko drugome tendenciozno pokušava nanijeti štetu.

Kopirati
Drag cursor here to close