Max Primorac, bivši visoki dužnosnik USAID-a i savjetnik u Trumpovoj administraciji, komentira aktualnu američku vanjsku politiku, stanje u Bosni i Hercegovini i položaj Hrvata. Smatra da Donald Trump želi jači NATO i snažniju Europu kako bi bila pouzdan partner SAD-u u suočavanju s prijetnjama poput Rusije, Irana i Kine. Kritizira tvrdnje da Trump ne podržava NATO i kaže da su takve optužbe dio antiameričke propagande europske ljevice i zelenih, prenosi Večernji.ba.
Trump, prema njemu, želi Europu koja će više ulagati u obranu jer, kako navodi, primjerice Njemačka i druge bogate zemlje previše se oslanjaju na američku vojnu zaštitu.
U pogledu Kine, Primorac ističe da je Trumpova politika carina nužna kako bi se spriječilo kinesko trgovinsko iskorištavanje, tehnološka krađa i zlouporaba globalnih odnosa. Kritizira europsku "zelenu energetsku politiku", tvrdeći da je čini ovisnom o Kini i uništava industrijsku osnovu, posebno u Njemačkoj.
Primorac tvrdi da je američka vanjska pomoć pod Bidenom iskorištena za financiranje ljevičarskih agendi – poput potpora pobačaju, LGBT udruga i "zelene industrije". Kaže da su milijarde dolara uložene u projekte koji nemaju podršku američkog naroda, dok se pomoć zloupotrebljava za političke svrhe.
Navodi i da su u BiH USAID i State Department financirali nevladine organizacije koje ne predstavljaju volju građana nego interese međunarodne zajednice. U Hrvatskoj su, kaže, nekada financirane antiameričke i radikalne skupine povezane s bivšim komunističkim strukturama.
Bosna i Hercegovina je, po njegovu mišljenju, u najdubljoj političkoj krizi od Daytona. Visoki predstavnik i međunarodna zajednica, kako kaže, "uzurpirali su suverenitet" i on zagovara zatvaranje Ureda visokog predstavnika (OHR). Vjeruje da samo tri konstitutivna naroda međusobno, bez vanjskog tutorstva, mogu reformirati BiH.
''Vrijeme je da se zatvori Ured visokog predstavnika (OHR). To će omogućiti trima narodima da međusobno direktno pregovaraju o reformama umjesto da pokušavaju utjecati na strane birokrate koji su uzurpirali suverenitet BiH. To je jednostavno pogrešno.''
Primorac vrlo oštro kritizira postojeće stanje. Smatra da Hrvati nikad nisu bili više marginalizirani. Tvrdi da ''Bošnjaci koriste brojčanu nadmoć kako bi birali hrvatske političare, a međunarodna zajednica to omogućuje''. Kritizira američke veleposlanike Millera i Murphyja zbog, kako kaže, otvorene antikatoličke i antihrvatske pristranosti.
Posebno ističe da BiH ne može opstati bez ravnopravnosti Hrvata i da se nužno treba vratiti na izvorni Daytonski sporazum.
Smatra da je Hrvatska ključni čimbenik sigurnosti i stabilnosti u regiji te štit Hrvata u BiH. Hrvatska, kaže, mora raditi na privlačenju američkih ulaganja, osobito u visokim tehnologijama. Kritizira birokraciju i državne firme koje odbijaju strane investitore.
''Hrvatska je ključni pružatelj sigurnosti. Bez Zagreba, vjerojatno bi Hrvati u BiH već bili ugroženi ili potisnuti do izumiranja. Hrvatska također štiti Europu od kriminala koji prolazi kroz BiH i predstavlja diplomatsku kontrolu nad međunarodnom zajednicom i pritiscima Sarajeva na Hrvate. Vjerujem da bi međunarodni diplomati trebali pažljivije slušati stav Zagreba o tome kako promovirati stabilnost na Balkanu.''
Iako je ponosan na svoje hercegovačko podrijetlo, jasno kaže da se smatra Amerikancem. Vjeruje da Hrvati iz SAD-a mogu biti most za gospodarski razvoj Hrvatske.
Na kraju, Primorac potvrđuje da je služenje u Trumpovoj administraciji bilo najvažnije iskustvo u njegovoj karijeri i daje naslutiti da je spreman ponovno preuzeti ulogu ako Trump pobijedi na izborima.