bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
NAJNOVIJE
Unatoč pozivima

SIPA u Banja Luci: Svi na poslu

Svi uposlenici SIPA-e u Banja Luci od jutros na radnom mjestu nakon odluke Ustavnog suda BiH.
10.03.2025. u 11:21
text

''Svi uposlenici Regionalnog ureda Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) u Banja Luci od jutros su redovno na svojim radnim mjestima'', potvrdila je za Detektor glasnogovornica ove agencije Jelena Miovčić, nakon što su u petak ranije napustili radna mjesta zbog zabrane rada u Republici Srpskoj.

Iz SIPA-e još uvijek ne odgovaraju na pitanje tko je izdao naredbu da zaposleni u petak napuste zgradu Regionalnog ureda u Banja Luci zbog stupanja na snagu zakona koji zabranjuje rad ove agencije u Republici Srpskoj.

Sve normalno

U priopćenju objavljenom u petak nisu demantirali da je uposlenicima rečeno da napuste urede, niti pisanja medija da je to tražilo Ministarstvo unutarnjih poslova RS-a. Naveli su da pripadnici MUP-a RS-a nisu dolazili ispred prostorija Regionalnog ureda Banja Luka, nakon medijskih izvještaja da je entitetska policija preuzela kancelarije Agencije u Banja Luci.

Detektor je pisao da se nekoliko radnika vratilo na posao nakon što im je rečeno da napuste prostorije SIPA-e u Banja Luci.

Dva neslužbena izvora iz Agencije potvrdila su Detektoru da se u ponedjeljak ujutro sve odvija normalno i u centrali SIPA-e u Istočnom Sarajevu, nakon što je Ustavni sud u petak van snage privremeno stavio zakon koji zabranjuje rad ove agencije u entitetu.

Iz Tužiteljstva BiH je priopćeno da od prosinca 2024. godine provode istražne radnje zbog postojanja osnova sumnje da je počinjeno krivično djelo ''napad na ustavni poredak'', a da Tužiteljstvo radi u punom kapacitetu.

Ustavni sud Bosne i Hercegovine privremeno je van snage stavio zakone usvojene prošle sedmice u Narodnoj skupštini RS-a, a koji, između ostalog, zabranjuju rad državnih pravosudnih i istražnih institucija u RS-u, predviđaju uspostavljanje entitetskog Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća, te zakon koji predviđa veću kontrolu nad nevladinim organizacijama i medijima. Odluke Ustavnog suda su obvezujuće.

Poštivanje Ustavnog suda

U petak je do daljnjeg zatvoren Memorijalni centar Srebrenica zbog, kako je saopćeno, nemogućnosti osiguravanja adekvatnih sigurnosnih garancija za zaposlene, suradnike, goste i posjetitelje.

Usvajanje zakona, ali i brojne druge zapaljive poruke kojima se poziva vraćanje na 'izvorni Dayton', jačanje institucija RS-a i mirno razdruživanje bosanskohercegovačkih entiteta, stigli su nakon što je predsjednik tog entiteta Milorad Dodik prvostupanjskom presudom osuđen na godinu dana zatvora i šest godina zabrane obavljanja funkcije zbog neizvršenja odluka visokog predstavnika.

Međunarodne organizacije podsjetile su u svojim priopćenjima na obavezu poštivanja odluka Ustavnog suda BiH, a reakcija je stigla i od američkog državnog sekretara Marca Rubija koji je rekao da Dodikovi potezi potkopavaju bh. institucije, ugrožavaju sigurnost i stabilnost.

Dodik je ranije zaprijetio svim uposlenicima državnih institucija da moraju preći u entitetske ili će biti krivično gonjeni, zbog čega je izmijenjen i Krivični zakonik RS-a. Ministarstvo unutarnjih poslova RS-a u četvrtak je pozvalo uposlenike SIPA-e da pređu u entitetsku policiju, navodi BIRN.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO