bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
NAJNOVIJE
Reakcija

Pravnici: Vučićeve izjave o Dodikovoj presudi su politički pritisak na sud BiH

Stručnjaci iz Srbije kritizirali su Vučićeve pritiske na pravosuđe BiH uoči presude Dodiku, ocjenjujući ih kao miješanje u neovisnost sudstva.
21.02.2025. u 16:50
text

Stručnjaci iz Srbije osudili su pritiske predsjednika Aleksandra Vučića na pravosuđe Bosne i Hercegovine uoči izricanja presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, prenosi Detektor, ocjenjujući ih kao ozbiljno narušavanje neovisnosti pravosuđa. Unatoč tome, najviše pravosudno tijelo u BiH propustilo je stati u zaštitu državnih sudaca.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik ponovno je, nakon završnih riječi u srijedu, 19. veljače, ispred Državnog suda komentirao rad sutkinje Sene Uzunović, istaknuvši kako je na njoj velika odgovornost te kako je njezina uloga teža od njegove. Dodao je i da ''pravni procesi u BiH izazivaju ogromne društvene procese''.

Dodik je pritom upozorio da je Tužiteljstvo nanijelo ozbiljan udarac Bosni i Hercegovini te da bi presuda mogla biti i ''smrtni udarac''. Sudu je poručio kako ne bi trebao rušiti Ustav BiH, ''jer ako sruši Ustav, srušio je državu''.

''Nemojte onda da nas progonite jer ste vi srušili državu ovom presudom, ako odluka bude 'kriv je'. To nije prijetnja, samo govorim što će se dogoditi'', izjavio je Dodik.

Njegove poruke dodatno je pojačao predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je u posljednjim izjavama za medije izrazio nadu da Sud BiH neće donijeti presudu koja bi mogla ugroziti stabilnost te da se nada oslobađajućoj presudi za Dodika, tvrdeći da bi svaka druga odluka vodila u neizvjesnost.

Pravna kritika Vučićevih izjava

Srbijanski odvjetnik Čedomir Stojković smatra da Dodik manipulira emocijama i stvara prijetnju radikalizacijom ako mu presuda ne bude po volji. Ocjenjuje kako je to najradikalniji oblik pritiska na pravosuđe, ističući i da je najavljeno stalno zasjedanje Narodne skupštine RS-a neuobičajeno, budući da se takva zasjedanja održavaju samo u slučaju izvanrednih okolnosti ili ratnog stanja.

''Predsjednik druge države usudio se komentirati pravna pitanja u drugoj državi, što predstavlja grubo miješanje izvršne vlasti u sudski postupak. To je u međunarodnim odnosima potpuno neprihvatljivo'', istaknuo je Stojković.

Dodik i bivši vršitelj dužnosti direktora ''Službenog glasnika RS-a'' Miloš Lukić optuženi su za nepoštivanje odluka visokog predstavnika, jer su nastavili zakonodavni postupak unatoč Schmidtovoj zabrani stupanja na snagu određenih zakona u Republici Srpskoj.

Vučićeva podrška Dodiku izaziva reakcije

Odvjetnik Vladimir Terzić ističe da je neshvatljivo kako Vučić, unatoč brojnim unutarnjim problemima u Srbiji, nalazi vremena za miješanje u pravosudni sustav BiH.

''Potreba predsjednika Vučića da podrži svog političkog partnera ne smije ugroziti stabilnost i mir u regiji te narušiti odnose Srbije i BiH, koji su godinama teško obnavljani'', rekao je Terzić.

Pravnik Dušan Janjić smatra da Vučićeve izjave prelaze granicu političkog diskursa te da predstavljaju svrstavanje uz Dodika i njegovu politiku. Dodaje da je Vučić sustavno oslabio neovisnost pravosuđa u Srbiji te da njegovo miješanje u procese u BiH može dodatno narušiti njegovu poziciju na međunarodnoj sceni.

Napetosti uoči presude

Dodik je ranije podnio kaznenu prijavu protiv tužitelja Nedima Ćosića, tvrdeći da je optužnica protiv njega pokušaj nanošenja političke štete. Istovremeno, nastavio je promicati ideje o odvajanju Republike Srpske, referendumu i otcjepljenju, pri čemu je uživao podršku Srpske napredne stranke i Vučića.

Profesor ustavnog prava Nurko Pobrić upozorava da su Dodikove izjave ozbiljan oblik pritiska na sud, posebno na sutkinju Uzunović, što dodatno ugrožava pravosudni integritet u BiH.

''Nitko u ovoj državi ne može biti iznad zakona i Ustava, bez obzira na funkciju koju obnaša. Presuda, kakva god bila, neće biti pravomoćna i postoji pravo žalbe'', zaključio je Pobrić.

Odvjetnik Vladimir Prijović dodaje kako su Vučićeve izjave političke poruke, ali i da one ne bi trebale imati utjecaj na rad pravosuđa.

''Neprimjereno je da bilo koji državnik iz regije komentira odluke sudova drugih država. To narušava principe pravne neovisnosti'', rekao je Prijović.

Dodik je najavio veliki miting u Banja Luci dan prije izricanja presude te mogućnost vraćanja Vojske Republike Srpske.

Izricanje presude Miloradu Dodiku i Milošu Lukiću zakazano je za srijedu, 26. veljače.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO