bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Već viđeno

Raspad za 48 sati: Dodik otkrio poteze nakon presude

Slične zakone parlament RS je već donio u srpnju 2023. no Schmidt ih je temeljem svojih ovlasti odmah poništio.
21.02.2025. u 13:15
text

Čelnik SNSD-a i predsjednik Republike Srpske, Milorad Dodik, izjavio je u petak kako u RS planiraju donijeti zakone kojima će u tom entitetu zabraniti djelovanje Suda i Tužiteljstva BiH kao i sigurnosnih agencija na državnoj razini ukoliko on bude proglašen krivim i osuđen na zatvorsku kaznu.

Dodiku i direktoru Službenog glasnika RS Milošu Lukiću 26. veljače Sud BiH izreći će presudu po optužnici koja ih tereti za nepoštivanje odluka visokog predstavnika za BiH Christiana Schmidta.

Otkazi pravosuđu, SIPA-i…

Budu li proglašeni krivima mogu dobiti kazne do pet godina zatvora kao i zabranu obnašanja bilo kakvih dužnosti u tijelima izvršne i zakonodavne vlasti ili u institucijama koje se financiraju iz proračuna.

Dodik i njegovi bliski suradnici već danima prijete "radikalnim mjerama" koje će poduzeti bude li presuda osuđujuća no on je tek u petak pojasnio što bi to moglo konkretno značiti.

"To znači da će Republika Srpska otkazati bilo kakvo prisustvo Suda i Tužiteljstva (BiH), Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) i drugih umjetnih i izvanustavno nametnutih tijela na razini BiH i zabraniti njihov rad na prostoru RS te donijeti svoj izborni zakon i učiniti sve da ono što su ovlasti (države) 83 takve, vrate (entitetu)", izjavio je Dodik za srbijansku televiziju Pink.

Slično bilo 2023.

Slične zakone parlament RS je već donio u srpnju 2023. no Schmidt ih je temeljem svojih ovlasti odmah poništio, podsjeća Hina. Dodikov pokušaj da se oni ipak objave u Službenom glasniku RS u konačnici mu je samo donio optužnicu i suđenje čiji se ishod sada očekuje a praktičnog učinka spornih zakona nije bilo.

Šefica kluba zastupnika SNSD-a u Zastupničkom domu parlamenta BiH Sanja Vulić zaprijetila je kako će, bude li njen šef osuđen, BiH "prestati postojati kao država u roku od 48 sati".

I brojni dugi dužnosnici već danima govore o posljedicama presude protiv Dodika najavljujući kako će se povući iz institucija.

Zamjenik predsjedavajuće Vijeća ministara Staša Košarac rekao je da političko Sarajevo kontinuirano vrši pritisak na Sud BiH, priželjkujući osuđujuću presudu u politički montiranom procesu protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.

"Tvrdnje da Srpska vrši pritisak na Sud BiH u politički montiranom procesu protiv predsjednika Dodika klasična su sarajevska žvaka i šuplja priča", naveo je Košarac u objavi na Instagramu.

 

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO