Polazeći od potrebe očuvanja trajnog mira, bezbjednosti, stabilne demokratije, razvoja države i njenih institucija, Bosna i Hercegovina je kao jedan od glavnih spoljnopolitičkih prioriteta odredila partnerstvo sa NATO, prva je rečenica u uvodnom dijelu Programa reformi BiH. Dokument je usvojen na Predsjedništvu BiH 19.
Polazeći od potrebe očuvanja trajnog mira, sigurnosti, stabilne demokracije, razvoja države i njenih institucija, Bosna i Hercegovina je kao jedan od glavnih vanjskopolitičkih prioriteta odredila partnerstvo s NATO, prva je rečenica u uvodnom dijelu Programa reformi BiH.
Dokument je usvojen na Predsjedništvu BiH 19. studenog uz dogovor da će ga poslati u NATO dan nakon što Parlamentarna skupština BiH izabere kompletano Vijeće ministara.
Sve do sada, dokument je bio tajna, a Srpskainfo objavljuje njegov kompletan sadržaj.
EKSKLUZIVNO Srpskainfo prva objavljuje šta piše u PROGRAMU REFORMI BiH (FOTO) | Srpska Info
"Odnosi s NATO se kontinuirano razvijaju kroz razne programe i mehanizme suradnje u kojima sudjeluje BiH. Uključivanje BiH u suvremene ekonomske, europske, političke, i procese sigurnosne suradnje, potvrđuju njenu predanost principima demokracije, zaštite ljudskih prava, tržišne ekonomije i vladavine prava. BiH podnosi NATO-u ovaj dokument "Program reformi Bosne i Hercegovine". BiH je predana poboljšanju odnosa s NATO, bez prejudiciranja konačne odluke o članstvu. Sve aktivnosti su u skladu s prijašnjim odlukama Predsjedništva, Savjeta ministara i Parlamentarne skupštine BiH, u skladu s ustavnim nadležnostima Predsjedništva BiH – piše u Programu reformi.
Podsjetimo, temeljem odluka svojih tijela vlasti BiH je 2009. zatražila primanje u MAP 2010., i NATO je to odobrio na summitu u Tallinu uz uvjet uknjižbe nepokretne vojne imovine na državu odnosno na Ministarstvo obrane.
"To je trajalo, a potkraj prošle godine saveznici su temeljem dostignutih rezultata... kazali da je vrijeme da BiH dostavi svoj prvi ANP kojim se počinje raditi u okviru MAP-a", kazao je Jusić novinarima zamoljen da objasni sadašnju razinu odnosa BiH s NATO-om.
Ta tema dominira u BiH otkako je tročlano Predsjedništvo prošli tjedan prihvatilo dokument "Program reformi" čime je deblokiran proces uspostave vlasti odnosno novog Vijeća ministara.
Članovi Predsjedništva BiH dogovorili su se da "Program reformi" bude dostavljen u sjedište NATO-a dan pošto parlament potvrdi imenovanje novog sastava Vijeća ministara, ali su odmah zaredale polemike znači li taj dokument potvrdu aktivacije MAP-a ili ne.