Nakon što je prethodna sjednica Doma naroda Parlamenta Federacije BiH odgođena zbog zmije u skupštinskoj sali, delegati su se danas ponovno okupili kako bi raspravljali o ključnim zakonima, među kojima je i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona FBiH.
Predloženi dnevni red u velikoj mjeri prati onaj koji je usvojio Predstavnički dom 28. svibnja, a ako Dom naroda danas potvrdi prijedloge, izmjene Krivičnog zakona stupit će na snagu objavom u Službenim novinama FBiH.
Iako se radi o dopunama postojećeg zakona, javnost ga poznaje kao zakon o femicidu jer se njime teško ubojstvo žene tretira kao posebno kazneno djelo.
Organizacija ''Glas žene Bihać'' istaknula je da je ovaj prijedlog rezultat njihove 11-mjesečne kampanje ''Nećemo umirati u tišini''. Zastupnica Alma Kratina, jedna od najaktivnijih zagovornica, poručila je da će usvajanje zakona biti veliki iskorak u zaštiti žena i djece od nasilja.
Prema izmjenama, za rodno motivirano ubojstvo žene počinitelju prijeti zatvorska kazna od najmanje deset godina ili dugotrajni zatvor. Kazna će biti stroža ako je žrtva prije ubojstva zlostavljana, ovisna o počinitelju ili ako je djelo povezano sa seksualnim nasiljem i rodnom neravnopravnošću.
Osim toga, predviđeno je ukidanje mogućnosti novčanog otkupa zatvorskih kazni do jedne godine za teža kaznena djela, poput trgovine ljudima, seksualnih delikata i nasilja u obitelji.
Dom naroda danas bi trebao razmotriti i Prijedlog zakona o dodjeli gradskog statusa općini Kiseljak, koji je već podržao Predstavnički dom, te Nacrt zakona o plinu, kojim Federalna vlada namjerava osigurati sigurnu i kvalitetnu opskrbu prirodnim plinom po prihvatljivim cijenama.
Podsjetimo, redovna sjednica Doma naroda, 19. u ovom mandatu, bila je planirana za 12. lipnja, no odgođena je jer je u skupštinskoj sali uočena zmija. Predsjedavajući Tomislav Martinović tada je zasjedanje odgodio i obećao naknadno obavijestiti članove Doma o novom terminu.