bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Zastupnički dom Parlamenta FBiH

Novi zakon o zaštiti od nasilja u obitelji: Elektronički nadzor, kazneno djelo kršenja zaštitnih mjera, SOS linija

Da bi nove odredbe mogle stupiti na snagu, potrebno je da ih usvoji i Dom naroda Parlamenta FBiH, što znači da bi u ovoj godini trebao prestati vrijediti aktualni Zakon o zaštiti od nasilja u obitelji.
04.02.2025. u 19:58
text

Zastupnički dom Parlamenta Federacije BiH večeras je na redovnoj sjednici usvojio Prijedlog novog zakona o zaštiti od nasilja u obitelji i nasilja nad ženama, koji je potrebno donijeti kako bi se Konvencija Vijeća Europe o prevenciji i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji inkorporirala u zakonodavstvo Federacije BiH.

Da bi nove odredbe mogle stupiti na snagu, potrebno je da ih usvoji i Dom naroda Parlamenta FBiH, što znači da bi u ovoj godini trebao prestati vrijediti aktualni Zakon o zaštiti od nasilja u obitelji.

Elektronički nadzor

Izglasavanjem ovog zakona, zastupnici su pokazali suglasnost s uvođenjem hitnih mjera zaštite koje provode policijski organi, kao i mogućnost elektroničkog nadzora počinitelja nasilja kojem je izrečena mjera udaljenja iz stana i zabrana približavanja žrtvi.

Komisija za ravnopravnost spolova Predstavničkog doma, zajedno sa zastupnicima Almom Kratinom i Viborem Handžićem, izradila je Nacrt zakona o zaštiti od nasilja u obitelji koji je 2022. godine usvojen u oba doma Parlamenta.

Na temelju prikupljenih prijedloga, Federalno ministarstvo pravosuđa izradilo je Prijedlog novog zakona s ciljem uvođenja kaznenog djela kršenja zaštitnih mjera, za koje je predviđena kazna zatvora do tri godine, dok se kaznena politika za počinitelje nasilja u obitelji i nasilja nad ženama znatno pooštrava.

Veće ovlasti policije

Prije rasprave, federalni ministar pravosuđa Vedran Škobić skrenuo je pozornost zastupnicima da zakon propisuje kako je zaštita od nasilja pitanje od javnog interesa za Federaciju BiH, županije, gradove i općine.

Također je naveo da se donošenjem ovog zakona u zakonodavstvo Federacije BiH djelomično preuzima Direktiva (EU) Europskog parlamenta i Vijeća od 14. svibnja 2024. o suzbijanju nasilja nad ženama i nasilja u obitelji.

"Novim odredbama daju se veće ovlasti policijskim organima. Konkretno, članak 32. precizira da je policijska uprava dužna za svaki prijavljeni slučaj nasilja odmah izaći na teren po primljenoj prijavi. Policija može osobu za koju postoje osnovane sumnje da je počinila nasilje privremeno lišiti slobode i zadržati je ako su ispunjeni uvjeti iz članka 153. Zakona o kaznenom postupku FBiH", naglasio je Škobić.

Uspostava SOS linije

U usporedbi s važećim zakonom, zastupnici su pohvalili nove odredbe jer propisuju veću odgovornost i veću mogućnost djelovanja svih institucija uključenih u borbu protiv nasilja u obitelji. To se odnosi na centre za socijalnu skrb, obrazovne ustanove, policiju i pravosudne institucije, koje, kako ističu, moraju uistinu stati u zaštitu žena, djece i ranjivih skupina.

Također, propisano je da bi Federalno ministarstvo rada i socijalne politike, uz tehničku podršku Federalnog ministarstva prometa i komunikacija, trebalo osigurati uspostavu 24-satne besplatne SOS telefonske linije koja bi pokrivala cijelu Federaciju BiH, omogućujući žrtvama nasilja povjerljive savjete i podršku, uz zaštitu njihove anonimnosti.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO