S obzirom na to da nakon ratifikacije Konvencije Vijeća Europe o prevenciji i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji ona nije bila inkorporirana u zakonodavstvo Federacije BiH, pristupilo se izradi novog Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji i nasilja nad ženama. Ovaj zakon, u formi prijedloga, danas su razmatrali zastupnici Zastupničkog doma na redovitoj sjednici.
Kako bi ovaj Prijedlog zakona, koji je predložila Vlada Federacije BiH s ciljem unaprjeđenja sustava zaštite od nasilja u obitelji kao temelja društva te zaštite žena, stupio na snagu, potrebno je da ga usvoje i delegati Doma naroda. Time bi prestao važiti aktualni Zakon o zaštiti od nasilja u obitelji, javlja BHRT.
U usporedbi s važećim zakonom, zastupnici su u svojim osvrtima pohvalili što nove zakonske odredbe propisuju veću odgovornost i šire mogućnosti djelovanja svih sudionika u lancu odlučivanja u borbi protiv nasilja u obitelji. To se odnosi na centre za socijalnu skrb, obrazovne ustanove, policiju i pravosudne institucije, koje bi, kako ističu, morale istinski stati u zaštitu žena, djece i ranjivih skupina.
Između ostalog, propisano je da bi Federalno ministarstvo rada i socijalne politike, uz tehničku podršku Federalnog ministarstva prometa i komunikacija, trebalo osigurati uspostavu 24-satne besplatne SOS telefonske linije koja pokriva cijelu Federaciju BiH. Linija bi služila za pružanje savjeta i podrške žrtvama nasilja, uz očuvanje njihove anonimnosti, u vezi sa svim oblicima nasilja obuhvaćenima ovim zakonom.
Zastupnici će o tekstu novog zakona glasovati na kraju redovite sjednice, nakon rasprave o svim točkama dnevnog reda. To znači da će se morati izjasniti i o uvođenju hitnih zaštitnih mjera koje provode policijski organi, kao i o mogućnosti elektroničkog nadzora nasilnika kojem je određena mjera zabrane pristupa žrtvi i udaljenja iz zajedničkog doma.
Donošenje ovog zakona predložilo je Federalno ministarstvo pravosuđa s ciljem uvođenja kaznenog djela kršenja zaštitnih mjera, za što je predviđena kazna zatvora do tri godine, dok se kaznena politika prema počiniteljima nasilja u obitelji i nasilja nad ženama znatno pooštrava.
Prije rasprave, zastupnicima je zakon obrazložio federalni ministar pravosuđa Vedran Škobić, naglašavajući da novi zakon definira zaštitu od nasilja kao pitanje od javnog interesa za Federaciju BiH, kantone, gradove i općine.
Također, donošenjem ovog zakona djelomično bi se u zakonodavstvo FBiH prenijela Direktiva (EU) Europskog parlamenta i Vijeća od 14. svibnja 2024. o suzbijanju nasilja nad ženama i nasilja u obitelji.
"Novim odredbama policijski organi dobivaju veće ovlasti. Konkretno, članak 32. precizira da je policijska uprava dužna odmah po prijavi izaći na teren u slučaju prijavljenog nasilja. Policija može privremeno lišiti slobode osobu za koju postoje osnovane sumnje da je počinila nasilje i zadržati je, ako su ispunjeni uvjeti iz članka 153. Zakona o kaznenom postupku FBiH", naveo je Škobić, izrazivši nadu da će tekst novog zakona dobiti podršku Zastupničkog doma.