
Veleposlanik Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini Eric Nelson izjavio je u srijedu u Banja Luci da se raduje razgovorima koji će uslijediti s Miloradom Dodikom, kao predsjedavajućim Predsjedništva BiH jer, kako je naglasio, uvažavaju njegovu ulogu člana Predsjedništva BiH po Ustavu BiH.
Nelson je ovo rekao na pitanje hoće li narednih mjeseci razgovarati s Miloradom Dodikom kao predsjednikom SNSD-a, s obzirom na njegov raniji stav o prošloj američkoj administraciji u BiH.
Upitan da prokomentira Dodikove izjave da se nada ukidanju sankcija, nakon odlaska bivše američke ambasadorice u BiH, rekao je da je o sankcijama odluka donesena u Washingtonu, "na osnovu specifičnih djelovanja i prijetnji koje su dolazile od Dodika".
''O tome se odlučuje u Washingtonu. Nadamo se da će sve aktivnosti djelovanja predsjedavajućeg Predsjedništva BiH promovirati sigurnost i stabilnost BiH'', dodao je.
Naveo je da je u razgovoru s građanima stekao utisak da postoji slaganje s načinom na koji se može napredovati, te da je za cijelu državu bitan ekonomski prosperitet i stabilnost u cijeloj zemlji.
Uvjerava da protivljenje članstvu u NATO savezu ne treba kočiti partnerstvo s tim vojnim savezom.
''Govorili smo puno o partnerstvu s NATO savezom. Također, čuo sam i mišljenje onih koji se ne slažu s članstvom BiH u NATO savez, saslušao sam ih i ponudio svoje objašnjenje i rekao da sada razgovaramo o partnerstvu s NATO savezom, a što se tiče članstva u NATO, to je nešto o čemu će se razgovarati u narednim godinama i još je daleko. Naglasio sam da ne treba dozvoliti da razgovori i neslaganja o članstvu u NATO-u stanu na put uspješnom partnerstvu s kojim se radi s tim vojnim savezom'', rekao je američki veleposlanik u izjavi novinarima.
Istaknuo je da on ne može dati mišljenje kako vlasti BiH treba da riješe pitanje slanja Godišnjeg nacionalnog programa NATO-u, jer je to na njima da urade.
''Ono što stalno čujem u razgovoru s ljudima, je da postoji široka suglasnost u vezi s partnerstvom, da je ono jako korisno, a da je Godišnji nacionalni program jedan tehnički korak koji ne treba politizirati'', dodao je Nelson.
SAD kao dio demokratskog progresa poštuje, kako je dodao, stavove političkih partija o načinima kako formirati koalicije u BiH.
Ambasador Nelson je u utorak i srijedu u Banja Luci razgovarao sa službenicima RS-a te predstavnicima političkih stranaka, građanskog društva, kao i poslove zajednice i mladima, s ciljem, kako je naveo, da građanima RS-a ukaže da su SAD njihov partner i opredijeljene su za uspjeh BiH, njen suverenitet i teritorijalni integritet.
Posjetio je i prostorije Američkog kutka u Banja Luci, koje će biti otvorene za nekoliko tjedana, a obić će i osnovnu školu u Doboju čiju su obnovu, nakon poplava, pomogle SAD.