bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
BIRN

Disciplinski tužitelji razmatraju Dodikov napad na ustavni poredak

Disciplinski tužitelji ispituju postupanje u predmetu Milorada Dodika zbog sumnje na napad na ustavni poredak u Bosni i Hercegovini.

Disciplinski tužitelji razmotrit će postupanje u predmetu protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, koji se sumnjiči za kazneno djelo ''Napad na ustavni poredak'', potvrđeno je za Detektor iz Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća (VSTV).

Milorad Dodik u petak se dobrovoljno prijavio u Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine u pratnji odvjetnika da bi bio ispitan kao osumnjičeni za napad na ustavni poredak, nakon čega mu je ukinut jednomjesečni pritvor koji mu je ranije bio određen jer se nije odazvao pozivu na saslušanje, objavljeno je u petak u zajedničkom priopćenju državnog Tužiteljstva i Suda.

Istraga o disciplinskoj odgovornosti

Nakon brojnih reakcija i kritika državnom Tužiteljstvu i Sudu zbog ovakve odluke te zahtjeva da se ispita disciplinska odgovornost tužiteljice i sutkinje, iz Ureda disciplinskog tužitelja su za Detektor potvrdili da će u dijelu svojih nadležnosti razmotriti navode o održanom ročištu u sudskom odnosno tužiteljskom predmetu.

Bez odgovora iz pravosuđa

Rukovoditelji tri državne pravosudne organizacije danas su odbijali zahtjeve za razgovor o ovoj temi.

Predsjednik VSTV-a Sanin Bogunić će, kako su naveli iz VSTV-a, odgovore na pitanja medija dati tijekom dvodnevne sjednice VSTV-a u srijedu i četvrtak, jer je danas i sutra u posjeti pravosudnim institucijama.

Glavni državni tužitelj Milanko Kajganić i predsjednica Suda BiH nisu odgovarali na pozive i poruke Detektora.

Na službene Detektorove upite e-mailom za zahtjeve za intervjue Boguniću, Kajganiću i Kreho, iz Suda BiH su kazali da ne komentiraju predmete koji se vode pred ovim sudom, a razgovor su odbili i iz Tužiteljstva.

Poniženo povjerenje javnosti

''V.d. predsjednika Suda BiH, sudac Minka Kreho, kada je u pitanju ovaj predmet, javnosti se obratila putem prethodna dva priopćenja za javnost koja su objavljena na web-stranici Suda'', navodi se u odgovoru Detektoru.

Edo Kanlić iz Transparency Internationala u Bosni i Hercegovini smatra da je ovaj potez Suda i Tužiteljstva BiH napravio najveću štetu upravo ovim institucijama, kao i pravosuđu u cijelosti, jer je dodatno potkopao povjerenje građana u nepristranost i nezavisan rad pravosudnih institucija.

Zatvoren proces i javni interes

''Nedopustivo je da se jedan ovakav predmet na ovakav način provodi, da javnost ostane potpuno isključena iz procesa, tim više što se radi o visokopozicioniranom dužnosniku, i interesiranje javnosti je bilo veće, kao i obaveza Suda BiH da omogući prisustvo javnosti da prati dalji tok ovog procesa, koji je stvorio i pravnu nesigurnost u BiH, ali i izazvao mnoge političke posljedice'', kaže Kanlić.

Poziv na izmjene zakona

Smatra da je zbog svega ovoga važno više pažnje posvetiti novom Zakonu o VSTV-u BiH, pogotovo u dijelu kriterija imenovanja sudaca i tužitelja.

Zajedničkim priopćenjem Suda i Tužiteljstva, smatra Kanlić, poništava se teza da su svi jednaki pred zakonom.

''Vidimo da su neki 'jednakiji' i da imaju poseban tretman. S pravom svaki građanin BiH može tražiti isti takav tretman pred pravosuđem kao i netko tko je izazvao političku, pravosudnu i sigurnosnu krizu'', kaže on.

Odbijen intervju zbog pretrpanosti

Glavni državni tužitelj Milanko Kajganić također je odbio zahtjev za intervju zbog prevelikog broja zahtjeva medija i obaveza.

''Glavni tužitelj zaprima veliki broj poziva za intervjue i gostovanja u emisijama, ali se ne može odazvati, jer bi, zbog velikog broja radnih aktivnosti i obaveza, bio prinuđen praviti selekciju medija u kojima će se pojaviti ili favorizirati medije ili novinare, što glavni tužitelj ne želi jer sve novinare i medijske kuće jednako cijeni i uvažava, a što je do sada i pokazano u više navrata'', kažu iz Tužiteljstva, prenosi Detektor.ba.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO