Još su u Bosni i Hercegovini na snazi pojedini zakoni koji su doneseni za vrijeme Hrvatske republike Herceg-Bosna. HRHB je ugrađena kroz Dejtonski sporazum u temelje suvremene BiH, kazao je za N1 predsjednik Glavnog vijeća Hrvatskog narodnog sabora, Božo Ljubić.
Ljubić je komentirao žrijebanje za utvrđivanje redoslijeda političkih subjekata na glasačkim listićima za lokalne izbore u BiH, koji će biti održani 15. studenoga.
U žrijebu su sudjelovala 543 politička subjekta, od čega 129 političkih stranaka, 333 nezavisna kandidata, 72 koalicije i devet nezavisnih listi kandidata.
''Rekao bih da tu ima koalicija i stranaka koje istinski izlaze na izbore sa namjerom da dobiju mandate. Vjerujem da ima i onih koje su stranke prijavile iz taktičkih razloga, da bi dobile više promatrača na izborima, što je također legitimno'', kazao je dodajući da je HNS osporio legalnost i legitimnost SIP-a zbog načina na koji je oformiran.
''Mi smo mnoge stvari kao predstavnici Hrvata osporavali, ali smo morali živjeti s tim. Stranke HNS-a će izaći na ove izbore spremne i vjerujem da ćemo polučiti rezultat barem na razini koje smo imali ranije'', istaknuo je.
Iz godine u godinu, od izbora do izbora legitimitet komisije je doveden u pitanje, kredibilitet poljuljan. No, Ljubić dodaje kako će izbori biti provedeni u demokratskom ozračju.
''Problem Bosne i Hercegovine je mnogo dublji nego što je SIP. Problem se tiče fundamentalnih odnosa i zbog toga SIP, umjesto da bude jedan tehnički organ, kao što je u drugim državama, ona biva u fokusu. Postoji realan i opravdan strah da će SIP u nekoj budućoj situaciji, poput izbora u 2022. godine, a ja ne vjerujem da će se do tada izmjeniti Izborni zakon, mogla odigrati neku presudnu ulogu. Zbog toga problematiziramo rad SIP-a'', kazao je.
Na pitanje kako riješiti '"fundamentalne probleme" kazao je da je rješenje poštovanje ustava BiH iz Daytona, ''kakav god da jeste, i poštivati odluke Ustavnog suda BiH, poput konstitutivnosti na cijeloj teritoriji BiH''.
''Druga po meni odluka je odluka Ustavnog suda po mojoj apelaciji kao i odluka Suda u Strazburu po apelaciji Sejdić-Finci. Suštinska pitanja Bosne i Hercegovine će se morati rješavati samo u dogovoru legitimnih predstavnika tri konstitutivna naroda'', naveo je.
Dotaknuo je se obilježavanja dana Herceg-Bosne objašnjavajući kako su u ''Bosni i Hercegovini na snazi pojedini zakoni koji su doneseni za vrijeme Hrvatske republike Herceg-Bosna.
''HRHB je ugrađena kroz Dejtonski sporazum u temelje suvremene BiH. Bez obzira na neke polemičke tonove, ne bismo se trebali previše baviti tim pitanjim - obilježavanjima blagdana jednih, drugih ili trećih... trebamo se okrenuti budućnosti'', naglasio je.