
''Dok Hrvatska snažno podržava projekte poput izgradnje Hrvatskog narodnog kazališta, bošnjačka politika mora jednako insistirati na rješavanju ključnih pitanja, uključujući status Lakišića harema i omogućavanje izgradnje Interkulturnog centra Mevlana na njemu'', naveo je direktor Vakufske direkcije, dr. Senaid Zajimović reagirajući, kako je navela agencija Mina, na izjave premijera Hrvatske Andreja Plenkovića, u kojoj se naglašava važnost ulaganja u kulturne, obrazovne i zdravstvene institucije radi očuvanja identiteta Hrvata u BiH, posebno u Mostaru.
Naglasio je da Lakišića harem ''nije samo simbol duhovne i historijske povezanosti Bošnjaka s Mostarom, već i značajan vjerski lokalitet koji zaslužuje trajnu zaštitu i obnovu, te stoga njegovo neriješeno pitanje ukazuje na potrebu snažnijeg angažmana bošnjačkih institucija u očuvanju vlastite baštine''.
''Istovremeno, izgradnja Interkulturnog centra Mevlana ne bi samo afirmirala bošnjački kulturni identitet, već i pružila platformu za dijalog i promociju zajedničkih vrijednosti svih građana i naroda koji žive u Mostaru i Hercegovini i stoga bi projekt Interkulturnog centra Mevlana trebao biti ravnopravno tretiran u odnosu na Hrvatsko narodno kazalište, čime bi se osigurao balans u kulturnom i vjerskom razvoju grad'', konstatira Zajimović.
Naveo je kako Mostar, kao grad koji nosi snažan simbolizam susreta različitih identiteta, ''ne smije postati prostor gdje se kulturni, vjerski i nacionalni projekti realiziraju na štetu jedne zajednice''.
Naveo je kako ''bošnjačka politika mora artikulirati jasnu viziju očuvanja svoje kulturne i vjerske baštine, posebno kroz podršku projektima poput vraćanja Lakišića harema i izgradnje Interkulturnog centra Mevlana''.
''Ovi projekti trebali bi postati prioritet, ne samo na lokalnom nivou, kojeg veoma dobro i snažno promovira Muftijstvo mostarsko, već i na državnom, kako bi se osigurala ravnopravnost u očuvanju naslijeđa svih naroda. Ukoliko se zanemare ova pitanja, Mostar bi mogao postati simbol neravnopravnog tretmana vjerskih i kulturnih zajednica, što bi dodatno narušilo ionako kompleksne odnose među narodima u BiH. Stoga je ključno djelovati proaktivno i strateški, kako bi Mostar postao primjer
suživota i ravnopravnosti, umjesto novih podjela'', naveo je Zajimović.
Dodao je kako njegovo reagiranje ''ima za cilj otvaranje konstruktivnog dijaloga i prepoznavanja važnosti procesa integracije i usuglašavanja stavova i djelovanja svih političkih, društvenih i vjerskih bošnjačkih faktora''.
''Samo kroz zajednički rad može se osigurati da simboli poput Lakišića harema i Interkulturnog centra Mevlana ne ostanu zapostavljeni, već postanu trajni svjedoci bošnjačke prisutnosti i doprinosa u Mostaru'', poručio je Zajimović.
Podsjetimo, ranije je reagiralo Mostarsko muftijstvo, objavivši kako su ''izjave premijera Hrvatske Andreja Plenkovića o podršci Hrvatskom narodnom kazalištu u Mostaru neprimjerene europskim vrijednostima'' te da će Islamska zajednica ''uskoro izgraditi'' Mevlanu.