Grad Mostar se sastoji od šest gradskih područja, odnosno šest izbornih jedinica, a cijeli grad kao jedna jedinica lokalne samouprave od Grabovice na Sjeveru do Žitomislića na jugu, Pologa na zapadu do Podveležja na istoku predstavlja sedmu zajednički izbornu jedinicu tj. gradsku listu.
Mostar je podijeljen na šest izbornih područja, koja prate granice nekadašnjih općina formiranih nakon Daytonskog mirovnog sporazuma. Iako su te općine kasnije ukinute, njihove granice su ostale u obliku izbornih područja. Dugi niz godina iz svakog područja biralo se troje vijećnika.
Međutim, Ustavni sud BiH je odlučio da takva raspodjela nije ustavna, jer nije osiguravala jednaku vrijednost glasa. Naime, u nekim izbornim područjima broj birača značajno je odudarao, pa je glas u jednom području vrijedio više nego u drugom.
Nakon godina neslaganja, vladajuće stranke u Mostaru nisu uspjele postići dogovor o novom izbornom modelu. Tek nakon presude Suda u Strasbourgu, koja je Ustavnom sudu BiH naložila da donese rješenje ako se stranke ne dogovore u zadanom roku, postignut je napredak. Pod pritiskom međunarodne zajednice, HDZ i SDA, kao glavne stranke, konačno su dogovorile novi izborni model, koji je usvojen u Parlamentu BiH. Prema novim pravilima, iz šest područja bira se 22 vijećnika, dok se preostalih 13 bira s gradske liste, odnosno iz cijelog Mostara kao jedne izborne jedinice.
Građani Mostara koji žive u izbornim područjima Sjever, Jug i Jugoistok birat će po dva gradska vijećnika, dok će stanovnici Zapada birati četiri. Oni iz Starog grada birat će pet vijećnika, a oni s Jugozapada sedam.
Ova raspodjela temelji se na broju birača u svakom području. Izborne liste stranaka i koalicija razlikovat će se po područjima, tako da će građani moći glasati samo za kandidate koji žive u njihovom izbornom području.
Iz Gradskog područja Sjever (gradsko područje 1) biraju se dva vijećnika. Kandidati stranaka za područje Sjever su:
GRADE MOJ – DF, NES, SBIH, PMP
KOALICIJA TROJKA (SDP BIH - NIP - NS)
SNSD
KOALICIJA ZA MOSTAR - SDA - BPS - BH ZELENI
HDZ BiH
S gradskog područja Stari grad bira se pet vijećnika.
Na listama za Stari grad (gradsko područje 2) su kandidati:
GRADE MOJ – DF, NES, SBIH, PMP
1. Amira Hadžić
2. Maid Čolaković
3. Sada Đonko
4. Ajla Hebibović
5. Haris Šoše
6. Nina Đonko
7. Suad Tabaković
8. Edin Hadžić
9. Milenka Mušanović
KOALICIJA TROJKA (SDP BIH - NIP - NS)
KOALICIJA ZA MOSTAR - SDA - BPS - BH ZELENI
Iz gradskog područja Jugoistok (gradsko područje 3) biraju se dva vijećnika, a stranke su na liste stavile sljedeće kandidate:
GRADE MOJ – DF, NES, SBIH, PMP
1. Amina Gerin
2. Alem Memić
3. Merisa Šuta
4. Adis Memić
5. Emir Topuz
6. Medina Kotlo
1. Amar Džiho
2. Anela Pobrić
3. Jasmin Pandur
4. Ajdin ZuhrićJUGOIS
5. Sadeta Zlomužica
6. Muhamed Kajan
7. Ajla Husićž
KOALICIJA TROJKA (SDP BIH - NIP - NS)
1. Mustafa Golić
2. Anisa Dedić
3. Džemal Bašić
4. Amra Đukić
5. Đani Jazvin
S gradskog područja Jug (gradsko područje 4), isto kao i za Jugoistok biraju se dva vijećnika.
Stranke su za područje Jug na liste postavile sljedeće kandidate:
JUG
Hrvatska lista za Jug
SNSD
KOALICIJA ZA MOSTAR - SDA - BPS - BH ZELENI
HDZ BIH
Iz područja Jugozapad (gradsko područje 5) bira se sedam vijećnika.
GRADE MOJ – DF,NES,SBIH,PMP
Neovisni kandidat
HDZ 1990
HRS
KOALICIJA TROJKA (SDP BIH - NIP - NS)
HDZ BiH
S područja Zapad (gradsko područje 6) biraju se 4 vijećnika.
Zapad
HDZ 1990
HRS
KOALICIJA TROJKA (SDP BIH - NIP - NS)
HDZ BiH
S gradske liste, koja je ista za cijeli grad, Mostarke i Mostarci će u Gradsko vijeće izabrati još 13 vijećnika, a ova izborna lista bit će ista za sve bez obzira na kojem izbornom području Mostara građani živjeli. Birači iz bivše Centralne zone glasaju za područje kojem pripada njihova mjesna zajednica.
Kandidati za Gradsku listu su:
GRADE MOJ – DF, NES, SBIH, PMP
Neovisni kandidat
Elvis Redžić
HSS
HDZ1990
HRS
KOALICIJA TROJKA (SDP BIH - NIP - NS)
SNSD
KOALICIJA ZA MOSTAR - SDA - BPS - BH ZELENI
HDZ BiH
Neovisni kandidati
Nakon ovako završenog izbornog procesa, Mostar će dobiti Gradsko vijeće Grada Mostara u kojem će sjediti 35 gradskih vijećnika.
U Gradsko vijeće Mostara neće biti izabrano 35 vijećnika samo na temelju najvećeg broja glasova, već se mora poštovati pravilo o minimalnim i maksimalnim nacionalnim kvotama. Konkretno, u Vijeće mora biti izabrano najmanje četvero vijećnika iz svakog od tri konstitutivna naroda, dok njihov broj ne smije prelaziti 15. Također, mora biti osiguran barem jedan predstavnik iz reda Ostalih.
Nakon formiranja Gradskog vijeća, na jednoj od prvih sjednica na dnevnom redu će biti izbor novog gradonačelnika Mostara. Prema trenutnim pravilima, gradonačelnik se bira dvotrećinskom većinom. Ako to ne bude moguće, gradonačelnik će se birati kasnije natpolovičnom većinom od najmanje 18 vijećnika.