"Odbio sam dati suglasnost za prelet/slijetanje vojnog aviona iz Mađarske u Bosnu i Hercegovinu. Suglasnost je tražena za slijetanje vojnog aviona na aerodrom u Sarajevo, pa zatim na aerodrom u Banja Luku", napisao je na svojem Facebook profilu ministar obrane BiH Zukan Helez.
Kako je naveo, nejasno je zašto je taj avion trebao sletjeti na aerodrom u Banja Luci, ali "u kontekstu dolaska 70 pripadnika specijalne antiterorističke jedinice MUP Mađarske kao podrške MUP-u RS, u ovom vremenu je svakako simptomatično".
Helez je napisao kako premijer Mađarske Viktor Orban konstantno pruža podršku predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku u "njegovom nasrtaju i podrivanju ustavnog poredaka BiH".
"Duboku sam uvjeren da je dolazak vojnog aviona iz Mađarske imao za cilj pružiti neki vid podrške Miloradu Dodiku i kliki okupljenog oko njega u razbijanju Bosne i Hercegovine", napisao je Helez.
Naglasio je kako je zbog odbijanja davanja suglasnosti za spomenuti prelet/slijetanje vojnog aviona u prethodna tri dana trpio ogroman pritisak "kako od dijela međunarodne zajednice, tako i od domaćih mešetara".
"Ništa nije važnije od Bosne i Hercegovine, niti ja, niti moja pozicija. Oni koji me poznaju, znaju da ne postoji pritisak pred kojim bih pokleknuo i promijenio odluku. Čak, što veći pritisak, to sam sigurniji u svoju odluku", naveo je Helez te dodao:
"S obzirom na to da predsjednik manjeg bosanskohercegovačkog entiteta Milorad Dodik stalno govori da Bosne i Hercegovina nije država, da je RS država, pitam zašto mu onda nije sletio vojni avion u Banja Luku".
Podsjetimo, dolazak mađarskih specijalaca u BiH podigao je puno prašine u bh. javnosti.
Granična policija BiH potvrdila je kako ih je Veleposlanstvo Mađarske u BiH 24. veljače 2025. godine informiralo, kao i Ministarstvo vanjskih poslova BiH, o dolasku 78 pripadnika Ministarstva unutarnjih poslova Mađarske u BiH.
Kako su potvrdili, riječ je o suradnji s Ministarstvom unutarnjih poslova Republike Srpske i provođenju antiterorističkih vježbi u Centru za obuku MUP-a Republike Srpske u razdoblju od 24. veljače do 9. ožujka 2025. godine.
Pripadnici Ministarstva unutarnjih poslova Mađarske, države članice EU, prilikom graničnih provjera imali su važeće putne isprave te, budući da su ispunjavali uvjete za prelazak državne granice i da su zakonski ispoštovane sve procedure, njih 40 je ušlo u BiH.
Državnu granicu prešli su na više graničnih prijelaza u nadležnosti Terenskog ureda Sjeveroistok Bijeljina Granične policije BiH, dok je dolazak preostalih pripadnika planiran tijekom trajanja vježbi.
Ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković također je potvrdio da je bio obavješten o dolasku pripadnika MUP-a Mađarske te da je navedeni dolazak u skladu s procedurama i međunarodnim sporazumima koje ima BiH.
Prema njegovim riječima, prva informacija je bila da dolazi 78 ljudi i da nitko od njih nije nosio oružje. Naveo je kako su naknadno dobili dopis 25. veljače "da treba stići kontingent naoružanja za tih 78 ljudi".
"S obzirom na to da smo uočili anomalije, nepravilnosti, te trenutno stanje u BiH, procijenili smo da je potrebno dodatno analizirati zahtjev i konzultirati se s kolegama. Nije bilo daljnjih postupaka. Ministarstvo sigurnosti nije izdalo dozvole i to oružje nije ušlo u BiH", rekao je ranije ministar Konaković.