Prema podacima neformalne grupe građana, Grad Mostar je nezakonito prenamijenjeno najmanje 2.500 hektara državnog poljoprivrednog zemljišta, čime su omogućene koncesije za solarne elektrane.
Posebna kritika upućena je i Ministarstvu poljoprivrede HNŽ, koje je, prema navodima grupe ''Zaustavimo nezakonite izmjene Prostornog plana Grada Mostara'' izdalo suglasnosti na temelju neusklađenih dokumenata.
Neformalna grupa građana ''Zaustavimo nezakonite izmjene Prostornog plana Grada Mostara'', koja okuplja stanovnike prigradskih naselja Miljkovići, Kozice, Prigrađani, Pijesci, Gubavica i Međine podnijela je prigovor zbog nezakonitog raspolaganja državnim poljoprivrednim zemljištem od strane Gradskog vijeća Grada Mostara u kojem upozoravaju na kršenje zakona i presuda Ustavnog suda BiH.
Upozoravaju kako je Gradsko vijeće Grada Mostara na svojoj 6. redovnoj sjednici, održanoj 29. travnja 2025. godine, donijelo Odluku o određivanju gradskog građevinskog zemljišta (točka 89) i Odluku o određivanju ostalog gradskog građevinskog zemljišta (točka 90), koje su, kako navode, objavljene u ''Službenom glasniku Grada Mostara'', broj 10/2025 od 6. svibnja 2025. godine.
Ističu da je upis statusa ''gradilišta'' u zemljišne knjige izvršen bez zakonom propisane prenamjene, kao i bez poštivanja presuda Ustavnog suda BiH koje izričito zabranjuju lokalnim zajednicama raspolaganje državnom imovinom bez usvojenog državnog zakona.
"Odluke se odnose na zemljišne parcele u naseljima Vrapčići, Miljkovići i Čule, koje su po svojoj prirodi šumsko, pašnjak i poljoprivredno zemljište, a uredno su uknjižene kao državna imovina. Bez prethodno zakonski propisane prenamjene i bez poštivanja presuda Ustavnog suda BiH, Gradsko vijeće je naložilo upis statusa ''gradilišta'' u zemljišne knjige, čime je faktički izvršeno raspolaganje državnom imovinom – što je izričito zabranjeno", navode u priopćenju.
Prema podacima grupe, već je nezakonito prenamijenjeno najmanje 2.500 hektara državnog poljoprivrednog zemljišta, čime su omogućene koncesije za solarne elektrane.
Dodaju kako su time prekršeni:
S tim u vezi, navode kako zahtijevaju sljedeće:
"Prenamjenom i smještanjem državnog poljoprivrednog zemljišta u građevinsku zonu bez zakonskog osnova nastupile su pravne i faktičke posljedice koje ozbiljno ugrožavaju ustavni poredak, pravnu sigurnost građana i načela transparentnosti", upozoravaju iz udruge.
Dodaju kako se time otvara prostor za zlouporabu državne imovine.
"Takva praksa, prema Zakonu o poljoprivrednom zemljištu, dovodi do fizičkog nestanka zemljišta. Uz podršku županijskog Ministarstva poljoprivrede, Grad Mostar je već izvršio trajnu prenamjenu najmanje 2.500 hektara državnog poljoprivrednog zemljišta mimo zakonske procedure", upozoravaju.
Time su, kako kažu, prekršen niz propisa uključujući Zakon o poljoprivrednom zemljištu, Zakon o prostornom uređenju, Zakon o principima lokalne samouprave, Zakon o zabrani raspolaganja državnom imovinom te Zakon o zaštiti okoliša i drugi relevantni propisi.
Posebno ističu da se Gradsko vijeće Grada Mostara, prilikom donošenja Odluke o određivanju ostalog gradskog građevinskog zemljišta, poziva na članak 13. Zakona o principima lokalne samouprave, iako:
"Nametnuti Statut Grada Mostara, koji je 2004. godine donio OHR, nikada nije usvojen od strane Gradskog vijeća niti je usklađen s navedenim zakonom, što je u izravnoj suprotnosti s člankom 58. istog zakona; – Izmjene i dopune Prostornog plana iz 2012. i 2022. godine, na koje se ova odluka oslanja, nisu donesene u skladu s procedurama i principima propisanim člankom 13."
Na taj način se, kako kažu, dodatno produbljuje nezakonitost predmetnih odluka, jer se zakonske odredbe koriste selektivno – "isključivo kao formalni paravan za opravdavanje postupaka koji su u svojoj suštini protivni pravnom poretku i javnom interesu građana".
Posebno ističu da Zakon o principima lokalne samouprave nikada nije u potpunosti zaživio u Gradu Mostaru, upravo zbog činjenice da Statut Grada nije usklađen s ovim zakonom.
"Time su građani faktički isključeni iz procesa odlučivanja i zaštite javnog interesa, koji je zamijenjen interesima uskih političko-privatnih krugova", ističu.
Dodaju kako Grad Mostar također:
"Zakon o prostornom uređenju HNŽ jasno propisuje da lokalni prostorni plan mora biti usklađen s županijskim. U važećem županijskom planu ne postoje odredbe o solarima i vjetroelektranama, što čini uključivanje tih sadržaja u plan iz 1986. godine nezakonitim", upozoravaju.
Ministarstvo poljoprivrede HNŽ je, prema njihovim riječima, izdajući suglasnosti na temelju takvih izmjena, prekršilo Zakon o poljoprivrednom zemljištu, jer se suglasnosti mogu izdavati isključivo na osnovi zakonski usklađenog prostornog plana.
Pozivaju OHR, županijska i federalna ministarstva, inspekcije i pravobraniteljstva da hitno reagiraju, zaustave sve aktivnosti koje proizlaze iz spornih odluka, te osiguraju provođenje presuda Ustavnog suda BiH i to konkretno sljedeće institucije:
"OHR je donio zakon o zabrani raspolaganja državnom imovinom. Jedinice lokalne samouprave u HNŽ-u su, bez plana višeg reda, samovoljno uključile državno zemljište u prostorne planove, čime su prekršile zabranu i omogućile faktičko raspolaganje imovinom. Tražimo da OHR naloži uklanjanje državnog zemljišta iz prostornih planova jedinica lokalne samouprave."
"Nadležno je za nadzor nad usklađenošću lokalnih prostornih planova sa zakonima i višim razinama vlasti. Izostanak reakcije na nezakonite odluke Grada Mostara predstavlja propust u nadzoru i obvezi da se ti planovi stave van snage."
"Prema Zakonu o prostornom uređenju HNŽ-a, kantonalni urbanistički inspektor nadzire dokumente prostornog uređenja koje donosi Skupština Kantona i za koje suglasnost izdaje Ministarstvo. Inspektor jedinice lokalne samouprave nadzire dokumente koje donosi lokalno predstavničko tijelo i građenje za koje suglasnost izdaje lokalna uprava. Obje inspekcije dužne su postupati po službenoj dužnosti u slučaju nepravilnosti."
"Županijsko pravobraniteljstvo HNŽ-a snosi posebnu odgovornost jer je, bez zakonskog osnova i suprotno zabrani raspolaganja državnom imovinom, dalo suglasnosti za prenamjenu na tisuće hektara državnog zemljišta u građevinsko, čime je omogućena dodjela koncesija za solarne elektrane.
Pravobraniteljstvo BiH ima obvezu da hitno reagira radi zaštite državne imovine, posebno kada se vrši prenamjena bez zakonom propisane suglasnosti države.
Ukoliko je Javno pravobraniteljstvo Grada Mostara dalo suglasnost ili propustilo reagirati, snosi odgovornost za nepostupanje u zaštiti državne imovine."
"Ombudsman BiH obvezan je postupati po službenoj dužnosti (ex officio) kada uoči masovno ugrožavanje ljudskih prava. U konkretnom slučaju, više tisuća stanovnika prigradskih naselja Mostara suočeno je s ozbiljnim kršenjem prava na sudjelovanje u odlučivanju, pristup informacijama i zaštitu javnog dobra, što zahtijeva hitnu reakciju."
"Nadležno je za provedbu Zakona o principima lokalne samouprave. Ukazujemo da ovaj zakon nikada nije zaživio u Gradu Mostaru, jer Statut Grada nikada nije usklađen sa zakonom, čime se krše temeljna prava građana na sudjelovanje u radu lokalne samouprave, a odgovornost za neprovođenje zakona leži upravo na ovom ministarstvu."
"Vlada HNŽ-a i njezina ministarstva sustavno krše Zakon o privremenoj zabrani raspolaganja državnom imovinom i presude Ustavnog suda. Na temelju planova jedinica lokalne samouprave, koji nisu usklađeni s kantonalnim planom u kojem nema lokacija za obnovljive izvore, Ministarstvo poljoprivrede trajno prenamjenjuje državno zemljište u građevinsko. Ministarstvo gospodarstva priprema postupke dodjele, a Vlada HNŽ-a formalno daje koncesije na državnom zemljištu, na temelju privatnih inicijativa za solarne i vjetroelektrane", ističu.
Udruga poziva sve nadležne institucije da, u skladu sa svojim ovlastima, postupaju u skladu s važećim zakonima, Ustavom BiH i presudama Ustavnog suda, te da uspostave vladavinu prava kako bi zaštitile državnu imovinu i spriječile njezino nezakonito raspolaganje, koje ugrožava poljoprivredni potencijal i opstanak prigradskih naselja.