Zastupnica u Europskom parlamentu i članica Odbora za vanjske poslove (AFET), Željana Zovko, obratila se na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta u Strasbourgu, govoreći o izvješću o napretku Bosne i Hercegovine temeljenom na dokumentima Europske komisije za 2023. i 2024. godinu.
U svom izlaganju, Zovko je podržala izvješće, istaknuvši važnost poštivanja Daytonsko-pariškog mirovnog sporazuma kao jamca ravnopravnosti triju konstitutivnih naroda u Bosni i Hercegovini. Naglasila je kako načelo konstitutivnosti predstavlja temelj institucionalnog ustroja zemlje. Europski parlament o izvješću će glasovati sutra.
U tekst izvješća Zovko je uvrstila ključne amandmane koji se odnose na položaj Hrvata u BiH, naglašavajući potrebu osiguranja ravnopravnosti svih triju konstitutivnih naroda, kao i nediskriminaciju svih građana, bez obzira na etničku, vjersku ili drugu pripadnost. Posebno je upozorila na činjenicu da su Hrvati u BiH već četiri puta ostali bez legitimnog političkog predstavljanja.
''Ovo izvješće prepoznaje potrebu postizanja političkog dogovora, implementacije presuda Ustavnog suda BiH i povratka duhu mirovnog sporazuma'', poručila je Zovko.
Kroz svoje amandmane, Zovko je posebno naglasila pitanje ustavne i izborne reforme. Pozvala je na izmjene Izbornog zakona kako bi se isti uskladio s Europskom konvencijom o ljudskim pravima te kako bi se provele presude Ustavnog suda BiH i Europskog suda za ljudska prava, s ciljem uklanjanja diskriminacije i nejednakosti u izbornom procesu.
Također je zatražila da institucije BiH u potpunosti provode preporuke Pravobranitelja za ljudska prava i osiguraju ravnopravnu uporabu sva tri službena jezika i oba pisma. Izostanak njihove primjene, naglasila je, predstavlja kršenje međunarodnih standarda i temeljnih ljudskih prava.
Zovko je u svom govoru pozdravila i pozitivne pomake koje je BiH ostvarila u procesu europskih integracija, posebno usvajanje nacrta reformske agende od strane Vijeća ministara, istaknuvši da je riječ o važnom koraku za pristup europskim sredstvima u vrijednosti većoj od milijardu eura.
''Pozivam na usuglašavanje o reformskoj agendi svih nadležnih tijela kako bi narodima u BiH bio dodijeljen novac koji smo ovdje u Europskom parlamentu izglasali za tu namjenu. Ne dopustite da BiH ostane siroče vaše nebrige'', zaključila je Zovko.