
Zapadnohercegovačka županije trenutno po demografskim podacima stoji najbolje u FBiH, a prema riječima premijera to duguje upravo ovoj demografskoj mjeri.
''To je jedna od demografskih mjera koje je jedino naša županijska Vlada donijela i koja je polučila izuzetne rezultate tijekom ovog vremena. Znači broj djece koji je rođen 2022. godine bio je 706, sljedeće godine je porastao na 823, da bi u 2024. godini iznosio 1008", tvrdi Čović.
Zakon o zaštiti obitelji s djecom, zajedno s mjerom koja se odnosi na treće i svako sljedeće dijete u obitelji, usvojen je 2022. godine pod predsjedanjem Vlade Zdenka Ćosića, a na prijedlog Ministarstva zdravstva, rada i socijalne skrbi ŽZH, na čijem je čelu i tada, kao i sada, bio ministar Tomislav Pejić. Mjera je do sada iznosila 500 KM, a prema trenutno važećim propisima i s obzirom na odluku o povećanju minimalne plaće, ona sada ne može biti manja od 700 KM.
Stoga je, Vlada iznenađena odlukom o povećanju minimalne plaće u FBiH odlučila izmjeniti navedeni zakon tako da minimalni izdatak umjesto dosadašnjih 70% sada iznosi 50% minimalne plaće u FBiH.
Da bi ova stavka iznosila 70% minimalne plaće, odnosno da bude 700 KM kao što nalažu trenutni federalni propisi, prema riječima premijera potrebno je dodatnih 5 milijuna KM za koje trenutno nema prostora u proračunu.
Činjenica je, kako kaže Čović, da je proračun rastao za nekih 7,7 %, a od toga su plaće rasle za 7,6 milijuna KM u odnosu na prošlu godinu.
Pored toga, premijer navodi kako su izdvajanja za socijalnu zaštitu uvećana za 2 milijuna KM, a 5 milijuna KM je predviđeno i za financiranje Sveučilišta u Mostaru posebno naglašavajući sporazum o digitalizaciji javne uprave te sporazum o izradi priručnika za izučavanje događaja o Domovinskom ratu u Hrvata u Bosni i Hercegovini koji bi se koristio u osnovnim i srednjim školama.
Premijer Čović navodi kako je na samom početku broj djece koji je koristio naknadu bio 1609. Već u studenom iste godine broj korisnika je narastao na 1986 i iznos ove stavke u proračunu je bio 3,3 milijuna KM, a kako navodi premijer te godine je proračun iznosi 120 milijuna KM pa je ova stavka činila 2,5% proračuna. Važno je napomenuti kako je isplata ove stavke započela tek u rujnu, dakle ovaj iznos se ne odnosi na čitavu godinu. Sljedeće godine stavka u proračunu raste na 10, 3 milijuna KM što je 7,4% proračuna.
U 2024. godini ova stavka u proračunu je iznosila 11,3 milijuna, a proračun je iznosio 166 milijuna što znači da je na nju izdvojeno 6,8%. U proračunu za 2025. godinu predviđeno da ova stavka iznosi 12 milijuna KM, a ako uzmemo u obzir da je proračun 178 milijuna to je 6,8 posto što je jednako kao i prošle godine.
Premijer je zaključio da se demografske mjere neće ukidati, već će se prilagoditi kako bi ostale održive, a konačnu odluku će sutra donijeti Skupština, odnosno dobar dio istih onih ljudi koji je 2022. godine podržao ovu mjeru te zakonsku odredbu kako naknada ne može biti niža od 70% minimalne plaće, koju je premijer tada obrazložio upravo budućim povećanjem minimalne plaće koje je trenutnu Vladu "iznenadilo".
Ivan Jelčić, Klaudija Skoko, Ivana Barišić, Marko Radić, Ivana Zrimšek-Šaravanja, Tomislav Mandić, Damir Jurišić, Ivan Damjanović, Milan Ševo, Ante Pavlović, Željko Dragićević, Zvonko Jurišić i Marija Lovrić zastupnici su koji su u prošlom sazivu na 31. sjednici Skupštine, održanoj 2. kolovoza 2022. godine, podigli ruku za prijedlog zakona u kojem je izričito navedeno da naknada za treće i svako sljedeće dijete ne može biti niža od 70% najniže neto plaće u FBiH, tako da će njihova dosljednost sutra biti na testu.
Sjednica Skupštine održat će se u četvrtak s početkom u 11:00 sati.