bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Ali...

Burno oko najpoznatije demografske mjere u ŽZH: ''Ova Vlada ništa ne smanjuje...''

Zapadnohercegovačka županija trenutno po demografskim podacima stoji najbolje u FBiH, a prema riječima premijera to duguje upravo ovoj demografskoj mjeri.
"Ova Vlada ništa ne smanjuje i ništa ne ukida. Samo kažemo da će minimalna isplata biti 50 posto od minimalne plaće", izjavio je danas premijer Predrag Čović na konferenciji za medije Županije Zapadnohercegovačke, govoreći o Prijedlogu zakona o izmjeni Zakona o zaštiti obitelji s djecom, koji je Vlada po hitnom postupku uputila u skupštinsku proceduru.
 
"Medijski natpisi koji su ovih dana pojavili da Vlada Županije Zapadnohercegovačke ukida pronatalitetne mjere te da ukida dodatak, jednostavno nisu točni", poručio je premijer te dodao kako je Vlada predložila da se samo jedna stavka u zakionu promijeni, a to je da minimalni iznos naknade umjesto 70% sada bude 50% minimalne plaće.

Dok je ove Vlade...

Premijer je naglasio kako će naknada iznositi minimalno 500 KM. "Dok je ove Vlade, taj iznos nikada neće biti manji, a ja se nadam, a i u zakonu je tako predviđeno da neće biti manji ni u budućnosti." 
 
Slično je govorio i njegov prethodnik, Zdenko Ćosić koji je ovu mjeru uredio zakonom, a ne nekom odlukom upravo kako ona ne bi mogla doći u pitanje voljom neke strukture ili vlasti.
 
Na novinarsko pitanje je li ružna politička poruka da Vlada ŽZH odjednom mijenja Zakon i otvara li se time mogućnost da u budućnosti neka nova Vlada još više smanji naknadu, stvarajući time osjećaj pravne nesigurnosti, Čović je rekao da o tome nema govora te da "sa 70% isplaćivanja ova stavka bi s predviđenih 12 milijuna porasla dodatnih 5 milijuna i iznosila bi ukupno 10% našeg proračuna samo za treće dijete, te da to nije održivo."
Foto: Bljesak.info / Zdenko Ćosić
Ako se vratimo nakratko u 2022. godinu kada je ovaj Zakon usvojen, tada je predviđeno da je za ovu stavku potrebno 9 – 10 milijuna KM pa se većina pitanja za tadašnjeg premijera Zdenka Ćosića, odnosila na način kojim tadašnja Vlada planira osigurati sredstva za ovu stavku.
 
"Ako je naš proračun 100 milijuna KM, zašto samo za ovih 10 milijuna KM pitate hoćemo li ih moći osigurati", pitao se tada premijer i zaključio kako će zbog važnosti ove demografske mjere prije u pitanje doći način osiguravanja ostalih 90 milijuna KM u proračunu.
 
"Ovih 10 milijuna KM neće doći u pitanje, zato ih i osiguravamo zakonom, a ne odlukom“, zaključio je tada bivši premijer Ćosić.

ŽZH primjer u demografiji

Zapadnohercegovačka županije trenutno po demografskim podacima stoji najbolje u FBiH, a prema riječima premijera to duguje upravo ovoj demografskoj mjeri.

''To je jedna od demografskih mjera koje je jedino naša županijska Vlada donijela i koja je polučila izuzetne rezultate tijekom ovog vremena. Znači broj djece koji je rođen 2022. godine bio je 706, sljedeće godine je porastao na 823, da bi u 2024. godini iznosio 1008", tvrdi Čović. 

Zakon o zaštiti obitelji s djecom, zajedno s mjerom koja se odnosi na treće i svako sljedeće dijete u obitelji, usvojen je 2022. godine pod predsjedanjem Vlade Zdenka Ćosića, a na prijedlog Ministarstva zdravstva, rada i socijalne skrbi ŽZH, na čijem je čelu i tada, kao i sada, bio ministar Tomislav Pejić. Mjera je do sada iznosila 500 KM, a prema trenutno važećim propisima i s obzirom na odluku o povećanju minimalne plaće, ona sada ne može biti manja od 700 KM.

Stoga je, Vlada iznenađena odlukom o povećanju minimalne plaće u FBiH odlučila izmjeniti navedeni zakon tako da minimalni izdatak umjesto dosadašnjih 70% sada iznosi 50% minimalne plaće u FBiH.

Novca nema

Da bi ova stavka iznosila 70% minimalne plaće, odnosno da bude 700 KM kao što nalažu trenutni federalni propisi, prema riječima premijera potrebno je dodatnih 5 milijuna KM za koje trenutno nema prostora u proračunu.

Činjenica je, kako kaže Čović, da je proračun rastao za nekih 7,7 %, a od toga su plaće rasle za 7,6 milijuna KM u odnosu na prošlu godinu.

Pored toga, premijer navodi kako su izdvajanja za socijalnu zaštitu uvećana za 2 milijuna KM, a 5 milijuna KM je predviđeno i za financiranje Sveučilišta u Mostaru posebno naglašavajući sporazum o digitalizaciji javne uprave te sporazum o izradi priručnika za izučavanje događaja o Domovinskom ratu u Hrvata u Bosni i Hercegovini koji bi se koristio u osnovnim i srednjim školama.

Pozitivni trendovi

Premijer Čović navodi kako je na samom početku broj djece koji je koristio naknadu bio 1609. Već u studenom iste godine broj korisnika je narastao na 1986 i iznos ove stavke u proračunu je bio 3,3 milijuna KM, a kako navodi premijer te godine je proračun iznosi 120 milijuna KM pa je ova stavka činila 2,5% proračuna. Važno je napomenuti kako je isplata ove stavke započela tek u rujnu, dakle ovaj iznos se ne odnosi na čitavu godinu. Sljedeće godine stavka u proračunu raste na 10, 3 milijuna KM što je 7,4% proračuna.

U 2024. godini ova stavka u proračunu je iznosila 11,3 milijuna, a proračun je iznosio 166 milijuna što znači da je na nju izdvojeno 6,8%. U proračunu za 2025. godinu predviđeno da ova stavka iznosi 12 milijuna KM, a ako uzmemo u obzir da je proračun 178 milijuna to je 6,8 posto što je jednako kao i prošle godine.

Sutra Skupština donosi konačnu odluku

Premijer je zaključio da se demografske mjere neće ukidati, već će se prilagoditi kako bi ostale održive, a konačnu odluku će sutra donijeti Skupština, odnosno dobar dio istih onih ljudi koji je 2022. godine podržao ovu mjeru te zakonsku odredbu kako naknada ne može biti niža od 70% minimalne plaće, koju je premijer tada obrazložio upravo budućim povećanjem minimalne plaće koje je trenutnu Vladu "iznenadilo".

Ivan Jelčić, Klaudija Skoko, Ivana Barišić, Marko Radić, Ivana Zrimšek-Šaravanja, Tomislav Mandić, Damir Jurišić, Ivan Damjanović, Milan Ševo, Ante Pavlović, Željko Dragićević, Zvonko Jurišić i Marija Lovrić zastupnici su koji su u prošlom sazivu na 31. sjednici Skupštine, održanoj 2. kolovoza 2022. godine, podigli ruku za prijedlog zakona u kojem je izričito navedeno da naknada za treće i svako sljedeće dijete ne može biti niža od 70% najniže neto plaće u FBiH, tako da će njihova dosljednost sutra biti na testu.

Sjednica Skupštine održat će se u četvrtak s početkom u 11:00 sati.

 

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO