bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Iz suda pojašnjavaju:

Ako presuda postane pravomoćna, Dodiku se zabranjuje obavljanje svih funkcija

Novinari Detektora neslužbeno su doznali iz izvora CIK-a BiH da se kazne zatvora do godinu dana automatski mogu pretvoriti u novčane, pri čemu se mandati ne oduzimaju.
27.02.2025. u 17:10
text

Ako presuda postane pravomoćna, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik neće moći obavljati nijednu funkciju zbog pravnih posljedica izrečenih presudom Suda Bosne i Hercegovine, potvrđeno je za Detektor.

Sud je naknadno objavio pravne posljedice presude kojom je Dodik osuđen na jednu godinu zatvora te mu je izrečena mjera sigurnosti zabrane obnašanja dužnosti predsjednika Republike Srpske na šest godina, računajući od dana pravomoćnosti presude.

"Pravne posljedice nastupaju po sili zakona, po pravomoćnosti presude, što znači da, ako i kada presuda postane pravomoćna, optuženi Milorad Dodik neće moći obavljati nijednu od dužnosti ili poslova navedenih u presudi", precizirali su iz Suda BiH.

Pravne posljedice definirane Kaznenim zakonom BiH odnose se na prestanak službene dužnosti i zaposlenja, kao i zabranu obavljanja bilo kakve službene funkcije u zakonodavnim, izvršnim, pravosudnim i upravnim tijelima, uključujući institucije koje se u cijelosti ili djelomično financiraju iz javnih sredstava.

Bivša sutkinja Državnog suda i odvjetnica Mira Smajlović ističe da je naknadno tumačenje Suda razjasnilo dilemu u javnosti o zabrani obavljanja funkcije Dodiku ako presuda postane pravomoćna.

"Jedno su mjere sigurnosti, a drugo su pravne posljedice osude. Ono što je sutkinja Uzunović izrekla uz presudu dio je izreke, dok pravne posljedice nastupaju tek kada presuda postane pravomoćna i imaju učinak u pravnom prometu", pojasnila je Smajlović.

Dodala je kako provedbu pravnih posljedica ne sprovodi Sud BiH, već institucija u kojoj optuženi obavlja funkciju.

"Sud BiH izrekao je presudu, ali neće se baviti njezinom provedbom. Time će se baviti institucija čiji je Dodik nositelj vlasti", kazala je Smajlović, naglasivši da ne postoji mogućnost zaobilaženja pravnih posljedica ili ignoriranja presude.

"Nakon pravomoćnosti presude, kontrola postoji i ne može se dogoditi da to prođe nezapaženo", zaključila je.

Iz Središnjeg izbornog povjerenstva Bosne i Hercegovine (CIK BiH) nisu službeno komentirali nepravomoćnu presudu zbog poštivanja presumpcije nevinosti.

Novinari Detektora neslužbeno su doznali iz izvora CIK-a BiH da se kazne zatvora do godinu dana automatski mogu pretvoriti u novčane, pri čemu se mandati ne oduzimaju. Međutim, do sada nije bilo presedana vezanih za pravne posljedice osude, pa će članovi CIK-a morati održati posebnu sjednicu kako bi odlučili o ovom slučaju.

Milorad Dodik proglašen je krivim jer je od 1. do 9. srpnja 2023. u Banjoj Luci svjesno kršio odluke visokog predstavnika Christiana Schmidta, omogućujući stupanje na snagu Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH i Zakona o izmjeni Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa RS-a, čime je nastavio zakonodavni postupak suprotno Schmidtovim odlukama.

Istom presudom krivnje je oslobođen Miloš Lukić, vršitelj dužnosti direktora "Službenog glasnika RS-a". Na presudu je dopuštena žalba Apelacijskom vijeću Državnog suda. Prema dosadašnjoj praksi Suda BiH, obično prođe nekoliko tjedana do nekoliko mjeseci između prvostupanjske i drugostupanjske presude, piše detektor.ba.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO