Preskoči na sadržaj
bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Poslao poruku aktivistima

Kordić: Nema razloga za okupljanje građana, ostavit ćemo čišće nego što je bilo

"Bilo bi zgodno da možda ti aktivisti koji očito nemaju pametnija posla možda malo daju ruke pa nam pomognu", istaknuo je Kordić.
26.06.2026. u 16:18
text

"Ljudi, 40 stupnjeva je vani i nema potrebe da prosvjedujete, ne znam protiv čega prosvjedujete. Čistimo grad Mostar", kazao je gradonačelnik Mostara Mario Kordić o najavljenom okupljanju građana na poligonu u Sjevernom logoru. 

Istaknuo je kako ga pozivi na društvenim mrežama žaloste jer se nastoji iskomunicirati nešto što nije istina. 

Pretovar, a ne deponiranje 

''Mislim da je to suludo, vidim da se kroz te pozive ponovno spominje deponiranje otpada pa ću ja po 330-ti put reći da ne pričamo o deponiranju nego o pretovaru. Ovih 330 tona je otišlo iz grada Mostara jer smo u zadnja dva dana uspjeli nekako pronaći dogovor za ove lokacije da pretovaramo. Nadam se da će svi razumjeti što radimo i vidjeti da je u gradu puno bolje stanje, kad je barem grad u pitanju'', rekao je gradonačelnik.

Kordić je dodao kako će situacija u Sjevernom logoru, gdje se pretovarao otpad, biti bolja nego što je bila ranije. 

"Ljudi koji rade na pretovaru upravo završavaju sa pretovarom, čiste lokaciju na kojoj se radilo i ostat će urednija nego što je to sinoć bilo kada smo došli na tu lokaciju jer je gore bilo par divljih deponija. Rekli smo ajde kada već pretovaramo ovdje iskoristit ćemo priliku da i one silne kauče koje već zadnjih godina netko iznosi na površinu grada Mostara da i to očistimo'', rekao je.

Ponovio je kako ne vidi razlog za okupljanje građana. 

''Očistit ćemo ga i ono što su napravili, tko god da je, zadnjih par godina i to ćemo sanirati'', naveo je Kordić. 

"Nemaju pametnija posla..."

Poslao je i poruku aktivistima. 

"Bilo bi zgodno da možda ti aktivisti koji očito nemaju pametnija posla možda malo daju ruke pa nam pomognu jer oko kontejnera ima jako puno smeća pa da pomognu djelatnicima komunalne službe da se brže očisti grad", istaknuo je. 

Kordić je naglasio kako je u zadnja dva dana prikupljeno preko 300 tona miješanog komunalnog otpada u gradu te naveo kako se situacija postupno rješava. Dodao je kako je fokus bio na odvozu otpada iz centralne zone te naglasio kako će se službe sada više angažirati u prigradskim naseljima.

'' Već od sutra počinjemo s čišćenjem prigradskih naselja i nadam se da ćemo se do polovine sljedećeg tjedna vratiti u jedno apsolutno normalno funkcioniranje'', poručio je. 

Kordić je potvrdio kako je situacija na Uborku stabilna.

''Informacije koje imamo s požarišta, deponije Uborak, su isto tako ohrabrujuće u kontekstu da se sve manje i manje dimi ta cijela deponija. Poduzeće koje smo angažirali nastavilo je s prekrivanjem tog deponijskog polja, vatrogasci su i dalje na terenu. Situacija je stabilna'', istaknuo je. 

Snimka kamiona na Uborku 

Naglasio je kako treba sačekati i vidjeti kolike će posljedice ovo imati na Mostar.

''Od ponedjeljka ćemo podvući crtu da vidimo gdje smo i šta smo, koliko je ovo sve skupa bio izazov i financijski i za Grad Mostar te nekakva projekcija i očekivanja za buduće korake'', rekao je Kordić. 

Na pitanje novinara što je kamionom koji je snimljen kako istovara smeće na deponiji Uborak Kordić je pojasnio kako je riječ o grešci i zelenom otpadu. 

"Najavili smo jutros da pripremamo još tri potencijalne lokacije za uvjetno pretovaranje miješanog komunalnog otpada. Jedna od tih lokacija je imala na sebi jako puno zelenila iz grada Mostara jer se dole odlaže otpad nakon rezanja granja i skupljanja lišća pa smo rekli da se taj otpad odveze na deponiju krutog otpada koja se nalazi neposredno uz samu deponiju Uborak. Nažalost, tvrtka koja je angažirana ne zna razliku između ta dva lokaliteta pa se pojavila gore. Međutim, to nije otpad to je zelenilo koje se istovarilo na dijelu deponije Uborak koji ne gori tako da nema nikakve opasnosti. Riječ je o jednoj tehničkoj grešci u ovom cijelom ludilu jer je jako puno ljudi trenutno angažirano na ovoj akciji tako da se događaju neki glupo gafovi. Međutim, nisu opasni, nisu zlonamjerni, a ni namjerni", pojasnio je Kordić. 

Stabiliziran odvoz ranije tijekom dana

Podsjetimo, mostarski gradonačelnik Mario Kordić u petak ujutro je, nakon sjednice Kriznog stožera Grada Mostara, poručio kako je situacija oko odvoza otpada stabilizirana te da se provode naredbe Stožera civilne zaštite.

Kazao je kako se otpad pretovara na privremenim lokacijama i odvozi na deponije, naglasivši da se u Mostaru ne otvaraju nove deponije, nego isključivo pretovarna mjesta. Građane je tada pozvao da se, dok se sustav ne vrati u redovno funkcioniranje, suzdrže od izbacivanja krupnog otpada poput kauča, bojlera i hladnjaka.

Kordić je istaknuo i kako se nastavljaju razgovori s federalnim institucijama, inspekcijama i deponijama kako bi se pronašlo srednjoročno i dugoročno rješenje za zbrinjavanje mostarskog otpada.

Direktor i dalje šuti

Istodobno, ni pet dana nakon katastrofe na mostarskoj deponiji, gdje se s posljedicama još uvijek bori cijeli grad, direktor Javnog poduzeća Deponija d.o.o. Mirhad Grebović još se nije oglasio u javnosti.

Njegovo posljednje javno očitovanje zabilježeno je tijekom prepiske s Javnim poduzećem Komunalno d.o.o., kada su se izmjenjivale optužbe o tome tko je odgovoran za neodvoženje smeća s mostarskih ulica.


POVEZANO