Mostar hvata konce u borbi sa smećem: Građanima upućen apel
''Pohvatali smo sve konce, situacija je stabilna i rade se naredbe Kriznog stožera'', poručio je mostarski gradonačelnik Mario Kordić nakon još jedne sjednice kriznog stožera Grada Mostara.
''Jutros se vraća stabilnost kad je u pitanju odvoz otpada. Jučer smo najavili dodatne tri lokacije,. Krenuli smo u Sjevernom logoru gdje je svojevremeno bilo reciklažno dvorište. Otpad se pretovara i odvozi na deponije'', rekao je Kordić.
Razumijevanje građana
Rekao je kako su građani južnih naselja Mostara, s kojima je održao sastanak, iskazali razumijevanje za pretovarne lokacije koje se pripremaju za prihvat i pretovar smeća.
Što se tiče požarišta, radi se na zasipanju u nastojanju da se kompletno ugasi.
Kordić je rekao kako će se pokušati razgovarati s deponijama da Mostaru otvore dodatne mogućnosti ili da još neka druga deponija da prihvati mostarski otpad kako bi se ušlo u dnevni ritam.
Uputio je apel građanima da se suzdrže od izbacivanja kauča, bojlera, hladnjaka i ostalog krutog otpada dok grad ne vrati u redovno funkcioniranje.
''Kontinuiramo imamo razgovore i sa Federalnom ministarskom okoliša i turizma, s različitim inspekcijama, a Federalnom vladom direktno razgovaramo i iznalazimo rješenja, imat ćemo i danas neke sastanke na tu temu. Tražimo neko srednjoročno i dugoročno rješenje, još uvijek smo u nekakvim razgovorima, struku smo uveli da vidimo kako je to najbolji i mogući način riješiti'', rekao je Kordić.
Nema novih deponija
Naglasio je kako se ne prave nikakve nove deponije u gradu i da se radi o pretovarnim mjestima.
''Grad Mostar nije dobio nikakav akt inspekcije kojim se zabranjuje pretovar otpada na lokaciju u Vrapčićima'', rekao je naglasivši kako u situacijama proglašenog izvanrednog stanja gradom upravlja krizni stožer Civilne zaštite koji izdaje naredbe.
''Te naredbe su taj čas dok je izvanredno stanje su iznad zakona, da tako kolokvijalno kažem'', rekao je Kordić i dodao kako na snazi ostaju sve ranije donesene mjere osim one o evakuaciji stanovništva.
Rekao je kako u petak nije blokirano niti jedna pretovarna lokacija.
''Angažirali smo još jedno poduzeće koje se bavi odvozom i zbrinjavanjem komunalnog otpada. Jutros su postavljena četiri velika kontejnera u dvorišta komunalnih poduzeća i na pojedine lokalitete kako bi dodatno ubrzali. Pretovar se ne vrši samo na spomenutim lokacijama već, konkretno, na ulaz u Soko koji je bukvalno za pola sata napunjen otpadom iz Rodoča i on je već na putu'', rekao je i ponovio kako ne želi da ova izvanredna situacija poprimi neku političku dimenziju u kontekstu ovogodišnjih izbora.