''To je banda koja nas ucjenjuje, a mi popuštamo svaki dan. Dakle, dosta više, dosta više, pa više ima ovih plenumaša što smišljaju ostavke da se obustavi privatizacija, da se napravi revizija privatizacije, kolike će biti plate, halo ba!'', rekao je premijer Federacije BiH, Nermin Nikšić na 102. sjednice Vlade FBiH, na kojoj se raspravljalo o informaciji o opstrukciji revizije u općinama Posušje, Grude, Ljubuški i Široki Brijeg.
Kako stoji u stenogramima sa sjednice, a koje je objavilo sarajevsko Oslobođenje, Nikšić, je odbijanje općina da se provede revizija branitelja nazvao banditskim ponašanjem.
Torba para
''… hoćemo li zbog toga što imamo četiri općine koje se banditski ponašaju, to je nikako drugačije nego banditski, hoćemo li zbog toga kažnjavati sve druge kojima to pravo pripada, pri čemu znate da ima ljudi koji su otišli dolje, uzeli svoje predmete i donijeli ih ovdje... '', rekao je Nikšić.
Rasprava je počela obraćanjem Zukana Heleza, federalnog ministra za pitanje branitelja.
''Ja još jedanput da kažem, ja tu sam stvarno izričit, nema teorije, ja po cijenu ostavke ne želim da me neko tjera da pravim krivično djelo, to je isto kao kad bih ja vama, bilo kome od vas sada dao torbu para, nosi bez ikakvih valjanih dokaza da ste korisnik toga i toga'', rekao je Helez.
Inače, na spomenutoj sjednici je iznesen podatak kako je u dosadašnjem provođenju revizije, od srpnja 2010. do ožujka 2014. godine pregledano ukupno 92.825 predmeta, od čega su 74.962 potpuno završena.
Bez mirovine 3.780 dosadašnjih korisnika
''Za 69.938 predmeta izdat je nalog za obrazac FMB1, a za 3.976 predmeta za obrazac FMB2 (što znači da korisnici ostaju bez mjesečne novčane naknade, op.a.). Za 481 predmeta utvrđeno je da su mirnodopski vojni invalidi, za 567 predmeta je utvrđen prestanak prava, dodatno je za 9.203 predmeta zatražena provjera u Arhivu ARBiH i HVO-a'', priopćila je nakon sjednice federalna Vlada.
Sarajevsko Oslobođenje objavilo je kako je sasvim sigurno 1.091 korisnik ostao bez mjesečne naknade na osnovu obrasca FMB2, 1.220 takvih obrazaca je na "realizaciji" u Federalnom zavodu PIO/MIO, 1.051 obrazac FMB2 je na provjeri, a 281 "miruje" zbog odluka Ustavnog suda FBiH.
Kontrolirani su i vojni umirovljenici, pa je za 3.780 dosadašnjih izdan nalog FMB2, što znači da će ostati bez mirovine. Najviše je takvih u Zapadnohercegovačkoj županiji (748), Hercegovačko-neretvanskoj (743), Unsko-sanskoj (682), Srednjobosanskoj (461), Zeničko-dobojskoj (319), Sarajevskoj 279, Tuzlanskoj 256, Herceg-Bosanskoj 171 i Posavskoj 86.
Ratni vojni invalidi (RVI) su kontrolirani i "uživo", na Institutu za medicinsko vještačenje u Sarajevu. Liječničko povjerenstvo utvrdilo je da 3.083 RVI zaslužuju manji postotak invaliditeta, 2.334 su dobila stupanj invaliditeta manji od 20 posto ili nula, pa su izvedeni iz prava jer kao takvi više nisu RVI. Bilo je i 107 RVI kojima je povećan stupanj invaliditeta, pa u skladu s tim i primanja.
Do danas je, piše u informaciji Zukana Heleza, objavio je ranije Oslobođenje, 2.926 osoba koje su revizijom izvedene iz prava, tužilo Ministarstvo.
Uštede
Vrhovni sud FBiH je deset sporova presudio u korist Ministarstva, 15 tužbi je odbacio, a u 439 predmeta poništio je prvostepena rješenja i predmete vratio na ponovni postupak. Dakle, presudio je u korist tužitelja.
Od srpnja 2010. do ožujka 2014., prema Helezovim izračunima, premda revizija još traje i mnogi sudski postupci su u toku, kako je na borcima uštedio oko 53.000.000 KM, bez povoljnijih mirovina.
A prema podacima Federalnog zavoda PIO/MIO, mjesečne uštede na osnovu rješenja o obustavi isplate ili prestanku prava na mirovinu su 341.243,20 KM, odnosno godišnje 4.100.00 KM. U svojoj posljednjoj informaciji ministar nije, piše Oslobođenje, naveo koliko nas je revizija stajala, koliko su revizorski timovi zaradili i potrošili kontrolirajući borce i branitelje.
Podsjećamo, federalna Vlada objavila je kako je, u dosadašnjem toku provođenja revizije, radilo od 10 do 16 revizorskih timova, a da je mjesečni prosjek provjere po timu 150-200 predmeta.
Inače, izvanredna sjednica Doma naroda Federalnog parlamenta, na kojoj se trebalo raspravljati o reviziji branitelja, otkazana je jer ministar Helez nije došao niti je dostavio izvještaj izaslanicima.