Federalni ministar za pitanja branitelja i invalida domovinskog rata, Nedžad Lokmić, sudjelovao je u ponedjeljak u Mostaru u obilježavanju 32. godišnjice deblokade grada Mostara i godišnjici pogibije brigadnog generala Midhada Hujdura Hujke.
''Na današnji dan, 30. lipnja 1993. godine, u presudnoj borbi za deblokadu Mostara, poginuo je zapovjednik Prve mostarske brigade, Midhad Hujdur – Hujka. Njegova žrtva, kao i žrtve njegovih suboraca, bile su ključne za ponovno povezivanje Mostara s ostatkom slobodnog teritorija Bosne i Hercegovine'', navodi se u priopćenju iz ovoga ministarstva. Posthumno mu je dodijeljen čin brigadnog generala, a za života je odlikovan najvišim ratnim priznanjima – Zlatnim ljiljanom (1992.) i Ordenom heroja oslobodilačkog rata (1994.), priopćilo je Federalno ministarstvo za pitanja branitelja i invalida domovinskog rata.
"Dan je ovo ponosa, ali i tuge. Dan dubokog suosjećanja s obiteljima naših poginulih boraca. Dan sjećanja na najhrabrije sinove i kćeri Bosne i Hercegovine. Naš Zlatni ljiljan i brigadni general, Midhad Hujdur Hujka, dao je svoj život u mostarskom Sjevernom logoru za slobodu ovog grada i domovine. Zahvaljujući njegovoj hrabrosti i odlučnosti njegovih suboraca, Mostar je tada oslobođen iz okruženja", poručio je ministar Lokmić.
Naglasio je kako su zajedništvo, solidarnost i međusobno poštovanje vrijednosti koje su nas držale zajedno u najtežim trenucima rata i koje i danas trebaju biti temelj našeg društva.
Položeno je cvijeće i odana počast na mjestu pogibije zapovjednika Hujke, kao i na šehidskom mezarju Šehitluci, a u Narodnom pozorištu Mostar održana je i svečana akademija na kojoj je istaknuto da je deblokada Mostara bila jedna od najsjajnijih vojnih operacija u povijesti obrane Bosne i Hercegovine.
''Osim zapovjednika Hujke, na današnji dan svoje živote položili su i njegovi suborci: Jusuf Jelovac – Jaba, Ćamil Džubur, Armin Ćišić – Rambo, Zoran Imamović – Popaj, Sabahudin Balavac – Švabo, Faris Kalaba, Ifet Logo, Jusuf Zvizdić, Ramiz Husnić, Mujo Jelovac i Ramiz Dedić.
Njihova imena, njihova djela i njihova žrtva ostaju urezani u temelje slobodne i neovisne Bosne i Hercegovine. Naša je trajna dužnost čuvati sjećanje na njih i skrbiti o njihovim obiteljima – dostojanstveno, odgovorno i s poštovanjem'', navodi se u priopćenju.