Europska konferencija o demokratskoj obnovi

Mostar predvodnik deliberativne demokracije u BiH i šire

''Prva ovakva konferencija u BiH će vas vjerujem nadahnuti da deliberativne procese uključite u lokalno vođenje politika''.
Vijesti / Flash | 21. 09. 2022. u 12:22 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Kongres lokalnih i regionalnih vlasti Vijeća Europe organizirao je prvu Europsku konferenciju o demokratskoj obnovi: inoviranje putem deliberativne demokracije, u Mostaru s ciljem kreiranja prilika za lokalne vlasti da povećaju doprinos građana u lokalnom donošenju odluka.

Konferencija je bila prilika da se identificiraju glavni trendovi u oblasti deliberativne demokracije, te predstave dobre prakse u različitim europskim kontekstima, ali ujedno i analizira trenutno stanje, važnost provedbe deliberativnih procesa, kao i povećanje povjerenja građana u demokraciju.

Konferenciju su otvorili gradonačelnik Grada Mostara Mario Kordić, direktor Kongresa lokalnih i regionalnih vlasti Rafael Benitez i Bojana Urumova, šefica Ureda Vijeća Europe u Sarajevu, koji su se složili da je Mostar dobar i pozitivan primjer u deliberativnom procesu koji može nadahnuti i neke druge zajednice na europskom kontinentu.

''Našli smo se ovdje kako bismo poslali poruku da je proces deliberativne demokracije prepoznat u našem gradu. Prva faza procesa je bila Skupština građana koja je rezultirala preporukama i sada se njihove preporuke implementiraju, a uskoro će biti vidljivi i prvi rezultati ovih aktivnosti'', istakao je gradonačelnik Grada Mostara Mario Kordić.  

''Mostar pokazuje put i rješenje za ovu zemlju, ali i zemlje širom Europe, u smislu kako se mogu prevazići određene situacije iz prošlosti. Prva ovakva konferencija u BiH će vas vjerujem nadahnuti da deliberativne procese uključite u lokalno vođenje politika'', izjavio je direktor Kongresa lokalnih i regionalnih vlasti Rafael Benitez.

Šefica kancelarije Vijeća Europe u Sarajevu Bojana Urumova, smatra kako bez građana i njihovog angažmana, kao i lokalnih vlasti ovaj proces ne bi mogao biti realiziran.

''Ovo je prilika da se ovaj proces primijeni u cijeloj Bosni i Hercegovini'', zaključila je Urumova.

Tijekom konferencije govorilo se o deliberativnim procesima u Bruxellesu i Ostbelgien (Belgija), Parizu (Francuska), Irskoj, Sjevernoj Irskoj, Istanbulu (Turska) i Gdańsku (Poljska) koji nisu bili jednostavni, ali su bilježili i neke izuzetne uspjehe, što je dalo pregled najnovijih dešavanja u deliberativnim procesima u europskim regijama i lokalnim zajednicama, kao i potencijale koje bi ove prakse mogle imati za približavanje inovativne demokracije građana.

Na konferenciji se raspravljalo između ostalog i o povjerenju javnosti, ali i o jačanju demokratskih vrijednosti kroz povećano građansko učešće i njihov angažman. Posljednjeg dana konferencije razgovaralo se i o deliberativnoj demokratiji za poticanje inkluzivnosti, te kako nedovoljno zastupljene društvene grupe mogu biti više uključene u kreiranje politika.  

U međuvremenu, dok gradske vlasti sprovode preporuke građana, u 11. mjesecu Mostar će na Svjetskom forumu demokracije u Strasbourgu biti predstavljen kao pozitivan primjer deliberativne demokracije.

Kopirati
Drag cursor here to close