bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Analitičari za Bljesak

Hoće li (u) novom Predsjedništvu ići glatko?

15.10.2014. u 09:26
text

Sastav novog Predsjedništva Bosne i Hercegovine je očekivan. No, mišljenja analitičara su podijeljena kada je u pitanju rad tročlanog šefa države i mogućnost glatkih dogovaranja.

Ivana Marić smatra kako je novi sastav Predsjedništva BiH očekivan i da su pobijedili upravo oni kandidati koji su i na početku kampanje važili za favorite.

''Iako se situacija tijekom kampanje mijenjala pa su im se protukandidati manje-više približili, što vidimo posebno kog gospodina Ivanića, ipak su upravo Izetbegović, Čović i Ivanić dobili najveću podršku birača'', navela je za Bljesak.info politička analitičarka iz Sarajeva.

Mile Lasić s Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru kaže kako su na ovim izborima, kada je u pitanju Predsjedništvo BiH, stvari su čistije.

''No, nisam siguran hoće li to značiti da oni mogu dogovoriti nužne politike. Potrebne su velike promjene'', rekao je sveučilišni profesor za Bljesak.info.

Analitičarka Marić ističe pak kako veliki broj nevažećih glasačkih listića i to onih najjednostavnijih i s najmanjim brojem imena za članove Predsjedništva, ostavljaju prostor za sumnju u regularnost izbora i bacaju negativnu sjenu na izbor članova ove najvažnije izvršne funkcije u državi.

''Ali to je izgleda postala praksa jer se mnogi još uvijek sjećaju prebrojavanja svakog listića na izborima 2010. godine u utrci između Ivanića i Radmanovića'', rekla je Marić za Bljesak.info.

Da novi sastav Predsjedništva BiH nema nikakve veze s njegovim radom, smatra novinar i kolumnist portala Buka, Dragan Bursać.

''Uvijek je taj rad diktirala stranačka baza i dnevno-politički događaji, a što opet ukazuje na diletantski rad samog Predsjedništva baziran na protokolarnostima i preglasavanju'', navodi Bursać za Bljesak.info.

S druge strane, Marić smatra da će novi saziv Predsjedništva imati bolju komunikaciju i da će stoga biti i efikasniji od prethodnog. Kao razlog tomu navodi da sva tri člana pripadaju istoj političkoj porodici stranaka, Europskoj narodnoj stranci.

''Pored toga, kod izabranih članova Predsjedništva nitko ne dovodi u pitanje njihov legitimitet što će dodatno relaksirati odnose. I na kraju, sigurna sam da će ulazak Ivanića u Predsjedništvo označiti konstruktivan i pozitivan doprinos funkcionalnosti Predsjedništva BiH iz Republike Srpske, uz izostanak nepotrebnih opstrukcija'', smatra Marić.

I Bursać smatra da je ulazak Ivanića u Predsjedništvo pozitivno.

''Može se reći da je Ivanić kooperativnija varijanta od Željke Cvijanović koja je izravno podređena Miloradu Dodiku. S druge strane, ne treba biti totalni infantilni optimista, pa očekivati da će Ivanić u suradnji s Čovićem i Izetbegovićem tek tako donositi bitne i važne odluke. U svakom slučaju, ova trojka ima potencijal da bude konstruktivna, ali još veći potencijal da bude lijena i inertna'', rekao je Bursać za Bljesak.info.

Profesor Lasić kaže kako sumnja da će se nova trojka lako dogovarati.

''Imamo tvrdog predstavnika Republike Srpske. S Ivanićem se neće moći praviti ustupci za Republiku Srpsku, a od Bakira Izetbegovića ne može se očekivati ustupak Hrvatima, pogotovo kad je u pitanju Izboorni zakon'', rekao je Lasić dodavši kako smatra da se bez izvanjske iznude neće moći napraviti iskorak.

''Ne vidim da su ova trojica sposobni dogovoriti nužni konsenzus'', kaže Lasić i dodaje kako će pasti čim dođu krupna pitanja.

Lasić je istaknuo i kako je bitno novim izborima da ne nije dogodilo ''novi Komšić'' te da je pozitivna stvar za Hrvate i Bosnu i Hercegovinu, ali i za Martina Raguža, predsjednika HDZ-a 1990, da nije izabran u Predsjedništvo BiH.

''U vlasti ne trebaju biti ljudi koje su izabrali drugi drugima'', zaključio je Lasić. 

comment icon
svi komentari (0)