''Papa Franjo, duhovni vođa katoličkog svijeta, preminuo je 21. travnja 2025. godine u dobi od 89 godina nakon duge bolesti'', objavio je Vatikan vijest koja je odjeknula planetom.
Njegova smrt potresla je vjernike širom svijeta, a posebne ceremonije žalosti održane su u različitim dijelovima svijeta, uključujući Jerusalim, Buenos Aires, New York, Istanbul i druge gradove.
Iako su mnogi hvalili papu Franju zbog njegove skromnosti, predanosti socijalnoj pravdi i reformi vatikanske birokratije, njegova politika i odluke naišle su i na žestok otpor konzervativnih krugova, kako unutar Crkve, tako i izvan nje.
Papa Franjo je, tijekom svog pontifikata, bio figura koja je izazivala divljenje, ali i kontroverze. Njegov rad u borbi protiv korupcije i uvođenju reformi u Crkvi ostavio je neizbrisiv trag, dok je istovremeno bio i predmet kritika od strane konzervativnih dijelova Crkve.
U Jerusalimu, na Crkvi Svetog groba, okupljeni kršćani izražavali su tugu zbog smrti pape Franje. Fotografije pape osvanule su u području Latinske patrijaršije, a vjernici su mu odali počast u trenutku kad su obilježavali najvažniji katolički blagdan, Uskrs.
U Buenos Airesu, gdje je papa Franjo rođen kao sin talijanskih imigranata, u mjestu San Jose de Flores, ljudi su također izražavali duboku tugu, sjećajući se njega kao uzornog svećenika i susjeda koji je pomagao siromašnima.
U New Yorku, katolici su se okupili u katedrali Svetog Patrika kako bi oplakali gubitak svog vođe, dok su vjernici u Istanbulu okupili u crkvi Svete Marije Draperis kako bi odali počast papinog nasljedniku.
Papa Franjo je odrastao u Buenos Airesu, gdje je započeo svoju svećeničku karijeru 1969. godine, a tokom svog pontifikata postao je poznat po svom zalaganju za mir i borbi protiv nepravde.
Njegovo naslijeđe, usmjereno na promicanje socijalne pravde i ljubavi, ostavlja dubok trag u svijetu.