Zavrzlama

Sporna diploma: Mandat istekao, a o aferi ni riječi

"On je tu potpuno nebitan. Bitan je onaj tko ga čuva i štiti, kao i stranci koji znaju za sve to i šute i prelaze preko toga", kaže Majkić.
Vijesti / Crna Kronika | 22. 08. 2022. u 08:45 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Spornu diplomu Osmana Mehmedagića Osmice, direktora Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) BiH, više nitko i ne spominje, a ova afera polako pada u zaborav, što je, po riječima upućenih, nedopustivo, jer se ovaj slučaj mora izvesti na čistac.

Tužiteljstvo BiH se, podsjetimo, bavilo tom diplomom, ali već duže vrijeme ne zna se dokle je istraga stigla.

Ili ima ili nema 

Diko Cvijetinović, član Odbora za sigurnost Narodne skupštine Republike Srpske, smatra da nije u redu to što se ne zna status diplome prvog bh. obavještajca.

"Nadležni treba to provjeriti i utvrditi ima li on ispravnu diplomu ili nema. To pitanje već jednom treba da se riješi", rekao je Cvijetinović za "Nezavisne novine".

Dušanka Majkić, druga zamjenica predsjedavajućeg Zajedničkog povjerenstva za obranu i sigurnost BiH, podsjeća da je Mehmedagiću istekao mandat za funkciju koju obavlja te se protiv njega vodi nekoliko postupaka u sudu.

"Ali sve te mane nisu dovoljne kada iza sebe ima zaleđinu kao što je Bakir Izetbegović. Dok je tako, nema te sile koja ga može pomjeriti s tog mjesta. On je tu potpuno nebitan. Bitan je onaj tko ga čuva i štiti, kao i stranci koji znaju za sve to i šute i prelaze preko toga", kaže Majkić u izjavi za "Nezavisne novine".

OSA je, slikovito pojašnjava, institucija koja bi trebalo da bude kao zjenica oka, kako bi joj vjerovali svi.

"Međutim, njoj vjeruju samo Bošnjaci", rekla je Majkić.

Skromne informacije

Podsjetimo, pripadnici MUP-a Kantona Sarajevo uhitili su u srpnjju prošle godine Mehmedagića i to po nalogu Tužiteljstva BiH, u vezi s aferom "Diploma", s tim što su, kako je tada objavljeno, predmet ispitivanja i financijske transakcije u vezi s kupovinom kuće.

Sud BiH odbio je tada prijedlog Tužiteljstva BiH da se Mehmedagiću odredi jednomjesečni pritvor. Mehmedagiću su, naime, određene mjere zabrane, između ostalog i sastajanje s vlasnikom i osnivačem Američkog univerziteta u BiH Denisom Prcićem, kojeg sumnjiče da je ilegalno izdao diplomu Mehmedagiću, ali i drugim osumnjičenim u aferi "Diploma".

U vezi s aferom "Diploma" u lipnja 2020. uhićen je i Prcić, kojeg, dakle, sumnjiče da je ilegalno izdao diplomu Mehmedagiću.

Podsjetimo, tužitelj Oleg Čavka govorio je na ročištu za određivanje pritvora Mehmedagiću da Mehmedagićevo ime nije pronađeno u dokumentima Američkog univerziteta, osim u registru studenata u kojem su, prema Čavkinim riječima, stranice pod "M" i "N" iskinute i naknadno ubačene nove.

Sporna je bila, podsjetimo, i Mehmedagićeva diploma koju je on stekao u Banja Luci. Naime, 2019. godine je Ministarstvo za znanstvenotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informacijsko društvo RS odbilo žalbu Univerziteta za poslovne studije u Banja Luci i potvrdilo nalaz inspekcije te poništilo diplomu Mehmedagiću. Njegova obrana je kasnije tvrdila da je ta diploma ispravna.

Iz Tužiteljstva BiH stižu skromne informacije o ovom slučaju.

"Predmet je u fazi istrage koja se vodi protiv više osoba. Nakon donošenja tužiteljske odluke, javnost će biti obaviještena", rekli su iz Tužiteljstva BiH za "Nezavisne novine".

Kopirati
Drag cursor here to close