
Na suđenju bivšem glavnom tužitelju Tužiteljstva Bosne i Hercegovine Goranu Salihoviću, Tužiteljstvo Kantona Sarajevo uložilo je materijalne dokaze, među kojima su i računi i fotokopije dokumenata koje je Obrana osporavala.
Kao materijalni dokaz Tužiteljstvo Kantona Sarajevo uložilo je rješenja, akte i dopise iz perioda od 2013. do 2017. godine u kojima su zabilježeni godišnji odmori Gorana Salihovića, odsustva i prisustva na poslu.
Također, u uloženim dokumentima su i odluke da službena putovanja glavnog tužitelja, njegovih suradnika ili izaslanstva Tužiteljstva BiH budu tajna.
Tužiteljstvo je predočilo i popis stvari iz sefa Gorana Salihovića koji ima 159 stranica. Salihović se obratio Sudu rekavši kako nije bio prisutan kada su 'upali u ured', prenosi Detektor.ba.
"Ne znam što je popisano i za to ću tužiti tužiteljicu. Mogli su staviti i da su našli kilu zlata", rekao je Salihović.
Tužiteljica Amina Ruždić je predočila i dokumente s računima reprezentacije, rješenja o tome kako se koriste sredstva reprezentacije te odluke o tome kako se daju i primaju pokloni.
Salihović kao i njegov branitelj Rifat Konjić osporili su dokumente i račune koji su označeni kao fotokopije, naglasivši kako je na njima trebala biti ovjera od Tužiteljstva BiH.
"Ne mogu biti siguran da su ti podaci točni. Zbrajali su babe i žabe i dobili enorman broj. (…) Da ovi računi nisu dobri ne bi mogli proći financije. Budžet ne smije biti probijen. Nigdje u zakonu ne piše da ja moram dati objašnjenje za račune. To radi tajnica ili netko iz financija", rekao je Salihović.
Konjić je dodao kako su analizirali sve račune iz tabele u jednom dokumentu i da je za većinu njih dano objašnjenje. Također, problematizirao je način na koji je vještak zbrajao iznose s računa.
"Nesporno je da je svaka rubrika jedan račun, ali ako na računima ne piše tko je trošio onda u rubrici piše 'ne'. Vještak je to zbrajao i dobili smo što smo dobili. Ako ne piše kako je trošeno onda je on to trošio, a to je nemoguće. O svakom računu ćemo se pojedinačno izjašnjavati", zaključio je Konjić.
Salihoviću je na teret stavljeno da je od veljače 2013. do 28. rujna 2016. godine iskoristio službeni položaj, postupao suprotno zakonima i pribavio korist u iznosu preko 80.000 KM.
Prema optužnici, Salihović je bio upoznat s Pravilnikom Vijeća ministara BiH o korištenju sredstava za reprezentaciju s limitom od 20.000 KM godišnje, ali je svjesno postupao drugačije.
Nastavak suđenja je 14. rujna.