bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
NAJNOVIJE
Polako, ali sigurno

U ovoj godini su napravljeni važni koraci na europskom putu, ali ključne reforme još uvijek na čekanju

Unatoč ključnim koracima prema EU integracijama tijekom 2024. godine, Bosna i Hercegovina i dalje se suočava s izazovima u provedbi reformi i političkoj stabilnosti.
29.12.2024. u 08:48
text

U godini na izmaku Bosna i Hercegovina napravila je nekoliko važnih koraka prema članstvu u Europskoj uniji, ali i dalje se suočava s brojnim izazovima.

Političke nesuglasice i spor tempo reformi koče provedbu mjera potrebnih za usklađivanje s europskim standardima.

Godina 2024. u Europi obilježena je izborima za Europski parlament, gdje je proširenje EU-a zauzelo istaknuto mjesto. Rat u Ukrajini utjecao je na ubrzanje razmatranja članstva za Ukrajinu, ali i za zemlje poput BiH.

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen najavila je da će proširenje biti prioritet njezina mandata do 2029. Na summitu Zapadnog Balkana spomenuta je 2030. godina kao okvir za integraciju novih članica.

Koraci naprijed

U ožujku 2024. Vijeće EU-a dalo je zeleno svjetlo za uvjetno otvaranje pregovora s BiH, nastavivši proces započet u 2023. usvajanjem statusa kandidata. Ključni zakon o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma usvojen je početkom godine, čime je ispunjen još jedan uvjet za pregovore.

Nedavno su usvojeni zakoni o graničnoj kontroli i zaštiti osobnih podataka, usklađeni s pravnom stečevinom EU-a. Unatoč napretku, važni zakoni poput onih o sudovima i VSTV-u još čekaju usvajanje.

Osim zakonodavnih prepreka, BiH nije imenovala glavnog pregovarača s EU-om ni koordinatora za IPA fondove, što blokira pristup financijskoj pomoći.

3 neriješena uvjeta

Nedostatak napretka donosi gospodarske posljedice. BiH jedina na Zapadnom Balkanu nije dobila odobrenje reformskog programa, što je blokiralo pristup fondu od šest milijardi eura.

Od 113 uvjeta EU-a, BiH je uskladila 110, ali ključna pitanja poput reforme Ustavnog suda i entitetskog veta ostaju neriješena.

Republika Srpska napravila je pozitivan korak uklanjanjem entitetskog veta u državnim vijećima, dok Federacija BiH ima izazove na županijskoj razini, što ometa provođenje Reformske agende.

Iako je ostvaren napredak, ključ za uspjeh leži u političkoj stabilnosti i provedbi nužnih reformi. Europska unija ostaje spremna pomoći, ali budućnost europskog puta BiH ovisi o unutarnjoj spremnosti zemlje za promjene.

comment icon
svi komentari (0)