U predmetu koji se odnosi na izgradnju tvornice za preradu rajčice ''Marinada'' u naselju Kruševo kod Mostara, Tužiteljstvo Hercegovačko-neretvanske županije podiglo je, a Općinski sud u Mostaru 7. siječnja 2025. i potvrdio optužnicu protiv Zdravka Čuljka, bivšeg šefa Službe za građevinske poslove pri Odjelu za urbanizam i građenje Grada Mostara.
Riječ je o jedinom optuženom u ovom predmetu, a tereti ga se za zlouporabu položaja ili ovlasti jer je, prema navodima Tužiteljstva, svjesno i namjerno potpisao dokumentaciju potrebnu za dobivanje urbanističke suglasnosti investitoru ''Vinine'' d.o.o. Široki Brijeg, a kasnije ''Marinada'' d.o.o. Mostar, i to na lokaciji na kojoj nije postojao detaljni regulacijski plan.
U optužnici se, kako javlja Hercegovina.info navodi da je Čuljak u listopadu 2018. godine, kao službena osoba, propustio osigurati zakonito postupanje unutar vlastite službe, te je bez zakonom propisane stručne ocjene izdao urbanističko-tehničke uvjete, iako je znao da predmetna lokacija ne ispunjava prostorno-planske kriterije.
Urbanističko-tehnički uvjeti koje je potpisao protivno Zakonu o prostornom uređenju kasnije su poslužili kao ključni temelj za izdavanje urbanističke suglasnosti za gradnju tvornice ''Marinada''. U obrazloženju tog rješenja, investitor je uz zahtjev priložio i ''Izvod iz plana'' koji jasno pokazuje da je riječ o zoni R1 – odnosno zoni u kojoj je detaljni regulacijski plan obavezan, a nije postojao.
Čuljak je, prema optužnici, zanemario zakon, zloupotrijebio ovlasti i pogodovao investitoru, a sve to bez zakonske osnove i mimo profesionalnih standarda. Tužiteljstvo navodi da je bio svjestan protupravnosti svog postupanja i da je time počinio kazneno djelo.
Tvrtke koje se vežu za projekt tvornice ''Marinada'' u Miljkovićima povezuju se s Nikom Marušićem, bivšim direktorom Fonda za zaštitu okoliša HNŽ.
Prema važećim zakonima, u zonama koje nemaju detaljni regulacijski plan nije dozvoljeno izdavanje ni urbanističkih, ni građevinskih dozvola. Odluka Gradskog vijeća Mostara iz 2012. godine o formiranju poslovne zone Miljkovići nikada nije popraćena usvajanjem konkretnog plana, što znači da je izdavanje bilo kakvih dozvola bilo protivno Zakonu o prostornom uređenju FBiH.
Potvrdom optužnice protiv Zdravka Čuljka, pravosuđe je priznalo osnovanost tvrdnje da je zakon prekršen – i to ne u bilo kojem predmetu, već u jednom od onih koji su godinama izazivali pozornost lokalne javnosti, građana i medija.
Lideri dva HDZ-a Dragan Čović i Andrej Plenković položili su temeljac za tvornicu 5. lipnja 2020. godine, uoči izbora, a u 2023. se naknadno usvojio regulacijski plan za izgradnju tvornice koja je već izgrađena.
Podsjetimo, u 2018. godini objavljena je vijest da će Podravka graditi veliku tvornicu u blizini Mostara, no ispostavilo se da je riječ o preuranjenim i u tom trenutku netočnim informacijama. Visokopozicionirani dužnosnik Podravke rekao je za Bljesak.info kako su ih informacije objavljene u bh. izdanju Večernjeg lista iznenadile, jer nisu bile službene niti točne.
Večernji list je tvrdio da se radi o jednom od najvećih projekata u regiji, da bi se gradnja trebala završiti do travnja 2019., te da bi projekt mogao uključivati i do 10.000 ljudi. Navodili su i kako su stručnjaci Podravke već ispitali zemljište i da je sve spremno za početak radova najkasnije u studenom te godine.
Međutim, iz Podravke su za Bljesak.info poručili tada da se radi o vijesti koju treba "preskočiti", jer na terenu nije bilo nikakvih radova, niti službenih odluka. Tvrtka je najavila da će se o cijelom slučaju naknadno službeno očitovati.
Ova tvornica našla se i kao tema u Hrvatskom saboru, kada je u Hrvatskom saboru Mostov zastupnik Nino Raspudić za tvornicu rajčice u Kruševu kraj Mostara kazao kako se radi o " besramnoj laži, prevari i mazanju očiju".
Kazao kako je se tu, tada, nalazio samo kamen temeljac.
''Ne samo da ništa nije napravljeno, da nema tvornice, da nema 10 tisuća ljudi koji će živjeti od nje, nego je kasnije Podravka (…) demantirala da je uopće i bilo ideja za investiciju'', kazao je u Saboru RH Raspudić.
Priopćenjem za javnost obratili su se tada iz kompanije Marinada d.o.o. Mostar ističući kako su te tvrdnje ''neistinite i zlonamjerne s ciljem stvaranja nesloge i nepovjerenja u odnosima Hrvatske i Hrvata u Bosni i Hercegovini'', šaljući fotografije izgradnje tvornice.