Premijer Srbije Đuro Macut stigao je u Nevesinje, gdje ga je dočekao predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković.
Dva premijera prisustvovat će danas u Nevesinju centralnom obilježavanju 150 godina od Nevesinjske puške, ustanka koji su neustrašivi Hercegovci podigli protiv Osmanskog carstva.
Sa Macutom u Nevesinje je stigao i ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić.
Na Trgu slobode u Nevesinju u 11.00 sati biće održana svečana akademija, kojoj će prisustvovati i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, NJegova svetost patrijarh srpski Porfirije, predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić i mnogi drugi gosti.
Nakon akademije, kod spomen-obilježja junacima Nevesinjske puške u selu Krekovi u 12.45 sati bit će služen spomen i položeni vijenci.
Patrijarh Porfirije služio je jutros u Hramu Vaznesenja Gospodnjeg Svetu arhijerejsku liturgiju, a u besjedi je poručio da srpski narod mora da čuva pravoslavnu vjeru i živi s njom, jer će samo tada imati radost i mir.
Prva Nevesinjska puška bio je ustanak podignut u mjestu Krekovi kod Nevesinja 9. srpnja 1875. godine protiv otomanske vlasti i ubrzo se proširio na cijelu BiH, uz podršku Srbije i Crne Gore.
To je s vremenom preraslo u srpsko-turski rat. Na Berlinskom kongresu 1878. godine Srbija i Crna Gora dobile su nezavisnost i teritorijalno proširenje, dok je Austro-Ugarska na 30 godina okupirala BiH, prenosi Srna.