Sjedinjene Američke Države i Kina završile su dvodnevne trgovinske pregovore u Ženevi s pozitivnim ishodom i najavile zajedničku izjavu tijekom dana. Američki dužnosnici istaknuli su postizanje dogovora kojim bi se smanjio američki trgovinski deficit, dok su kineski dužnosnici naveli da su strane postigle važan konsenzus i dogovorile pokretanje novog foruma za gospodarski dijalog.
Nakon završetka pregovora nijedna strana nije objavila detalje. Kineski potpredsjednik vlade He Lifeng izjavio je da će zajednička izjava biti danas objavljena u Ženevi. Zamjenik ministra trgovine Li Chenggang rekao je da će sadržavati "dobre vijesti za svijet".
Na pitanje o točnom vremenu objave zajedničke izjave u ponedjeljak Li Chenggang, kineski međunarodni trgovinski pregovarač i zamjenik ministra trgovine, odgovorio je kineskom poslovicom: "Ako je jelo ukusno, vrijeme posluživanja nije važno."
"Bez obzira kad ova izjava bude objavljena, to će biti velika i dobra vijest za svijet", rekao je Li.
Ova izjava dolazi nakon što su visoki dužnosnici obje zemlje opisali pregovore kao konstruktivne, s postignutim "važnim konsenzusom" i dogovorom o uspostavi novog mehanizma za gospodarski dijalog.
Američki ministar financija Scott Bessent i trgovinski predstavnik Jamieson Greer opisali su pregovore kao "produktivne" i istaknuli "značajan napredak", dodavši da će detalji biti objavljeni u ponedjeljak.
U odvojenim obraćanjima novinarima nijedna strana nije spomenula sporazum o smanjenju američkih carina od 145% na kinesku robu ni kineskih carina od 125% na američku robu.
Greer i Bessent nisu odgovarali na pitanja novinara. Američki ministar financija ranije je izjavio da ove carine predstavljaju trgovinski embargo između dviju najvećih svjetskih ekonomija i da ih je potrebno "smanjiti".
Greer je zaključak sastanaka u Ženevi opisao kao "dogovor postignut s kineskim partnerima" koji će pomoći u smanjenju američkog globalnog trgovinskog deficita od 1.2 bilijuna dolara.
"Kao što je ministar istaknuo, ovo su bila vrlo konstruktivna dva dana", rekao je Greer. "Važno je razumjeti koliko smo brzo uspjeli postići dogovor, što pokazuje da možda razlike nisu bile toliko velike kao što se mislilo", dodao je.
Potpredsjednik vlade He, obraćajući se novinarima u kineskoj misiji pri Svjetskoj trgovinskoj organizaciji, opisao je pregovore kao "iskrene, dubinske i konstruktivne" o pitanjima koja su od interesa za obje zemlje.
"Sastanak je postigao značajan napredak i postignut je važan konsenzus", rekao je He, što je izazvalo pljesak brojnih kineskih dužnosnika u uredu WTO-a.
He se također sastao s glavnom direktoricom WTO-a Ngozi Okonjo-Iwealom, koja je rekla da je "zadovoljna pozitivnim ishodom" pregovora i pozvala obje zemlje da iskoriste zamah kako bi ublažile trgovinske napetosti.
WTO je ranije presudio protiv Trumpovih carina na kinesku robu, ali su slučajevi zastali u paraliziranom žalbenom tijelu WTO-a zbog američkog blokiranja imenovanja sudaca.
SAD i Kina dogovorili su uspostavu novog mehanizma konzultacija za trgovinska i gospodarska pitanja, s relevantnim detaljima koji će biti finalizirani što prije, dodao je He.